«Եթե գործատուն աշխատանքի ընդունելիս ինչ-որ պարամետրեր է որոշել, ցավոք, դրա վրա չենք կարող ազդել». Գ. Պապոյան
Երկուշաբթի, 03 հունիսի, 2019 թ., 14:00
Խորհրդարանը քննարկում է Տիգրան Ուրիխանյանի ներկայացրած «ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» նախագիծը: «30,35,40 տարեկանից սկսած մարդիկ ունենում են պրոբլեմ՝ աշխատանքի ընդունվելիս: Առաջացավ միտք՝ օրենսգրքում փոփոխությամբ հանդես գալ, որպեսզի արգելված խտրականությունների շարքին դասվի նաև տարիքային սահմանափակման արգելքը»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ աշխատանքի ընդունելիս տարիքը չպետք է դառնա խնդիր՝ աշխատելու ունակ ու ցանկություն ունեցող մարդկանց համար:
«Իմ քայլից» Գևորգ Պապոյանն արձագանքեց. «Առաջարկը գաղափարական առումով լավն է, բայց մի իրավիճակ ներկայացնեմ: Գործատու է, ով աշխատանքի է ցանկանում ընդունել վաճառող-խորհրդատուների, ինքն իր համար ունի ներքին պարամետրեր, ենթադրենք ինչև 30 տարեկան: Հիմա այս օրենքի ընդունվելուց հետո այդ կետը չի նշելու, ու լինելու են, օրինակ, 35, 37 տարեկան մարդիկ, որ դիմելու են, բայց ինքն իր ներքին որոշումով այդ մարդկանց չի կանչելու հարցազրույցի, կամ ասելու է՝ չեք անցել... Վտանգ չկա՞, որ էն մարդիկ, որ էդ պայմանին չեն բավարարում, դիմեն իրենց իրավունքների մասով ու ավելի վատ վիճակի մեջ հայտնվեն: Գոնե էն ժամանակ կիմանային, որ էդ պայմանին չեն բավարարում»:
Ուրիխանյանն ասաց՝ «նախագիծը հսկողության իմաստով իր հետևից պետք է կարգավորումներ բերի»:
«Կարծում եմ՝ եթե գործատուն աշխատանքի ընդունելիս ինչ-որ պարամետրեր է որոշել, ցավոք սրտի, դրա վրա չենք կարող ազդել»,- եզրափակեց Պապոյանը:

Геворг Папояна: Если работадатель при приеме на работу устанавливает какие-то параметры, повлиять на это мы не сможем
Понедельник, 03 Июня, 2019 года, 14:00
Сегодня в Национальном Собрании Армении обсуждюется предложенные депутатом от фракции «Процветающая Армения» Тиграном Уриханяном дополнения в Трудовой кодекс Республики Армения.
«Люди в возрасте 30,35,40 при приеме на работу сталкиваются с проблемами. Возникла идея выступить с дополнениями в Кодексе с целью установить запрет на дискриминацию по ворастному признаку»,- сказал депутат, добавив, что возраст не должен быть помехой для людей, которые способны и желают работать.
На замечание депутата от фракции «Мой шаг» Геворга Папояна о том, что работадатель при приеме на работу может устанавливать для себя внутренние возрастные параметры и не принимать на работу людей старше 30 лет, Уриханян ответил, что законопроект должен повлечь за собой соответствующие регулировки. «Если работадатель при приеме на работу устанавливает какие-то параметры, к сожалению, мы на это повлиять не сможем»,- подчеркнул Папоян.