«Մարտի 1-ի զոհերի ծնողները դեմ են, որ աջակցություն ցուցաբերվի ոստիկաններին». Արման Բաբաջանյան
Խորհրդարանը քննարկում է Լենա Նազարյանի ու Ալեն Սիմոնյանի հեղինակած 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին նախագիծը:
Նախագծի վերաբերյալ ելույթ ունեցավ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը. «Քննարկումից հետո տարբեր հարթանկերում տեսանք, որ ծնողները կտրականապես դեմ են, որ այս նախագծով աջակցություն ցուցաբերվի ոստիկաններին: Եթե ցանկանում ենք սա տեղավորել անցումային արդարադատության համատեքստում, կարծում եմ՝ գլխավոր պայմանը՝ համերաշխությունը, պետք է հաշվի առնել: Չենք կարող մի նախաձեռնություն ընդունել, որը Մարտի 1-ի զոհերի հարազատների համար անընդունելի է: Առաջարկում եմ այս մասը մենք հանձն առնենք դիտարկել, լրամշակել»:
Հարակից զեկուցող, պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Սիսակ Գաբրիելյանն արձագանքեց, որ Մարտի 1-ի դեպքերով քրեական հետապնդման ենթարկված ոստիկանները աջակցություն չեն ստանա:

Арман Бабаджанян: Родители жертв событий 1-2 марта против того, чтобы полицейские получили компенсации
Понедельник, 03 Июня, 2019 года, 12:05
Сегодня на заседании Национального Собрания обсуждается законопроект о предоставлении компенсаций пострадавшим во время событий 1-2 марта 2008 года в Ереване, представленный вице-спикерами НС Леной Назарян и Аленом Симоняном.
«После обсуждений стало очевидно, что родители жертв событий 1-2 марта против того, чтобы по этому законопроекту компенсации получили также и пострадавшие полицейские. В контексте правосудия переходного периода мы должны учитывать главное условие - солидарность. Мы не можем принять инициативу, которая неприемлема для родственников жертв 1 марта. Я предлагаю вновь рассмотреть эту часть»,- сказал депутат от фракции «Светлая Армения» Арман Бабаджанян.
По проекту выступил также член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, содокладчик Сисак Габриелян. По его словам, полицейские, которые подверглись уголовному преследованию по делу о событиях 1 Марта, компенсаций не получат.