13-ամյա տղան 2 անգամ ջարդել է Apple-ի սերվերները՝ աշխատանքի հրավերի ակնկալիքով
Ադելաիդայում ապրող դպրոցականը երկու անգամ ջարդել է Apple-ի սերվերները ու ներբեռնել ներքին փաստաթղթեր՝ հույս ունենալով ստանալ աշխատանք այդ ընկերությունում: 13-ամյա տղան առաջին հարձակումը գործել է 2015-ի դեկտեմբերին, երկրորդը՝ 2017-ի սկզբին:
Ընդ որում, նա համախոհ է ունեցել՝ հասակակից տղա Մելբուռնից: Նրանք միասին կարողացել են խաբել հզորագույն ընկերություններից մեկի պաշտպանիչ համակարգը՝ ձևանալով ընկերության աշխատակից: Դատարանում նշել են, որ հարձակումների ժամանակ դեռահաս ցանցահենը «դրսևորել է պատրաստվածության բարձր մակարդակ» տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Նրա փաստաբան Մարէ Թվիգսն ասել է, որ տղան հույս է ունեցել, որ երբ ամեն ինչ բացահայտվի, իր արարքով կհիանան ու իրեն աշխատանք կառաջարկեն Apple-ում:
Դատարանը դեռահասին ազատ է արձակել 500 դոլար գրավի դիմաց՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ հարձակման հետևանքով ընկերությունը կորուստներ չի կրել:

Подросток дважды взломал серверы Apple в надежде получить работу
Школьник из Аделаиды дважды взломал серверы Apple и скачал внутренние документы американской корпорации в надежде получить там работу. Как сообщаетABC, первая атака 13-летнего хакера произошла в декабре 2015-го, вторая — в начале 2017 года.
При этом у подростка был сообщник — сверстник из Мельбурна. Сообща им удалось обмануть защитные системы Apple, замаскировавшись под сотрудника корпорации. В суде отметили, что во время атак юный хакер проявил "высокий уровень подготовки" в сфере информационных технологий.
— Он надеялся, что, когда это откроется, ему предложат работать в компании, — оправдал школьника его адвокат Марк Твиггс.
В итоге подростка отпустили под залог в $500 с условием хорошего поведения в течение девяти месяцев. В вынесении решения учли тот факт, что компания потерь от кибератак не понесла.