«Դիմել ենք Գլխավոր դատախազություն և ՀՔԾ՝ Սերժ Սարգսյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով». Հայկ Գրիգորյան
3268
Ուրբաթ, 24 մայիսի, 2019 թ., 10:40
«Ազգային առաջընթաց» կուսակցության լրատվության ղեկավար Հայկ Գրիգորյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Պաշտոնապես դիմել ենք Գլխավոր դատախազություն և Հատուկ քննչական ծառայություն՝ Սերժ Սարսգյանին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու պահանջով՝ կաշառակերության հիմքով։ Սա զանգվածային լրատվամիջոցներով կատարված հայտարարություն է հանցագործության մասին, որին օրենքով իրավապահները պարտավոր են ընթացք տալ։ Հաղորդում հանցագործության մասին. 2018թ. հունիսի 7-ին Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում հայտարարեց՝ գործարարներն իր հետ հանդիպմանը խոստովանել են, որ ճամպրուկներով փողեր են տարել Բաղրամյան 26. «Ոչ ոք չի ասում, որ այդ նույն գործարարներին հանրապետության գործող վարչապետը հրավիրել է և ասել՝ հարգելի՛ գործարարներ, ես չգիտեմ՝ դուք ամիսը քանի անգամ, ինչ չափի ճամպրուկներով ինչ եք բերել Բաղրամյան 26, բայց այս պահից դուք ազատված եք բոլոր այդպիսի պարտականություններից։ Ես հարցրել եմ՝ եղե՞լ է այսպիսի մեխանիզմ, և իրենք ասել են՝ եղել է, ես ասել եմ՝ դուք ազատված եք այդ մեխանիզմից»:
Պահանջում ենք դատախազությունից և Հատուկ քննչական ծառայությունից, օրենքով սահմանված իրենց լիազորությունների սահմաններում, պարզել տվյալ հայտարարության մեջ հիշատակված փաստական տվյալների հավաստիությունն ու գործարարների ինքնությունը, կատարել անհրաժեշտ ստուգողական ու քննչական գործողություններ, այդ թվում՝ հարցաքննել այդ գործարարներին, պարզելու համար վերը նշված մեխանիզմի մանրամասները, այդ թվում, թե որ գործարարը, երբ ու որքան գումար է տարել Բաղրամյան 26 և ում է դա հանձնել։ Պահանջում ենք, որ սույն դրվագով հարցաքննվի նաև Սերժ Սարգսյանը՝ որպես Բաղրամյան 26-ում 2008-2018թթ. պաշտոնավարած անձ»։

Айк Григорян: Партия «Национальный прогресс» обратилась в Генеральную прокуратуру и ССС с требованием привлечь к ответственности Сержа Саргсяна
3262
Пятница, 24 Мая, 2019 года, 10:40
Партия «Национальный прогресс» официально обратились в Генеральную прокуратуру и Специальную следственную службу с требованием привлечь третьего президента Армении Сержа Саргсяна к ответственности за получение взятки. Об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь партии Айк Григорян. По словам Григоряна, 7 июня 2018 года с трибуны НС Никол Пашинян заявил, что бизнесмены на встрече с ним признались, что носили чемоданами деньги в президентский дворец, расположенный на Баграмяна-26. «Никто не говорит о том, что действующий премьер-министр страны пригласил бизнесменов и сказал им, уважаемые бизнесмены, я не знаю, сколько раз в месяц, в какого размера чемоданах, и что приносили на «Баграмяна 26», но с этого момента вы освобождены от всякого рода подобных обязанностей. Я спросил бизнесменов, несли ли они в прошлом чемоданы денег на Баграмян, 26? Они ответили — «да». Я заявил бизнесменам: отныне вы свободны от этого механизма»,- в частности сказал Пашинян. «Мы требуем, чтобы Прокуратура и Специальная следственная служба установили достоверность фактов, содержащихся в заявлении, и личность бизнесменов для проведения необходимых проверочных и следственных действий, в том числе допроса этих бизнесменов для выяснения деталей вышеуказанного механизма, а также когда и сколько денег бизнесмены относили на Баграмяна 26 и кому их передавали. Мы требуем, чтобы в рамках этого эпизода в качестве лица, занимающего государственные должности в 2008-2018гг. на Багрямана 26, был допрошен также и Серж Саргсян»,- написал Айк Григорян.