Թրամփը չեղարկել է Թուրքիայի համար առևտրի արտոնյալ ռեժիմը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Թուրքիայի համար արտոնյալ առևտրային ռեժիմը չեղյալ հայտարարելու որոշման մասին: Այդպիսով՝ Թրամփը Թուրքիային հանել է զարգացող երկրների ցանկից: Այս մասին հաղորդում է RT-ն: «Հաշվի առնելով տնտեսական զարգացման մակարդակը՝ եկա այն եզրակացությանը, որ ցանկալի է 2019թ. մայիսի 17-ից զարգացող շահառու-երկրների շարքից հանել Թուրքիային», - ասել է Թրամփը:
Ավելի վաղ, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր, որ անբարենպաստ զարգացումների դեպքում Թուրքիան կհրաժարվի ռուսական F-35 կործանիչներից և նման մեքենաներ կգնի այլ երկրից:

Трамп отменил американские торговые льготы для Турции
Президент США Дональд Трамп объявил о решении отменить для Турции льготный режим торговли и исключил её из числа развивающихся стран.
«Я пришел к выводу, что, учитывая её уровень экономического развития, было бы целесообразным отменить с 17 мая 2019 года обозначение Турции в качестве развивающейся страны бенефициара», — приводит текст заявления RT. Ранее министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил, что Анкара в случае неблагоприятного развития событий может отказаться от американских истребителей F-35 и закупить машины этого поколения у другой страны.