ԵՄ ընտրություններից առաջ Facebook-ն արգելափակել է իտալացի կեղծ օգտատերերի հաշիվները
Կիրակի Facebook-ը հայտարարել է մի շարք իտալացի օգտատերերի էջերի արգելափակման մասին, որոնք կեղծ են եղել կամ էլ Եվրոպական խորհրդարանի ընտրությունների վերաբերյալ ապատեղեկատվություն են տարածել: Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը:
Եվրոմիությունը նախազգուշացրել է մայիսի 23-26-ը կայանալիք ընտրությունների քարոզարշավում արտաքին միջամտության սպառնալիքի մասին: Ապրիլին Եվրոպական հանձնաժողովը Google-ին, Facebook-ին և Twitter-ին կոչ էր արել նախքան քվեարկությունը հնարավորինս արգելափակել կեղծ տեղեկատվության տարածումը: «Մենք հեռացրել ենք մի շարք կեղծ և կրկնակի հաշիվներ, որոնք չեն համապատասխանում մեր քաղաքականությունը, ինչպես նաև արգելափակել ենք մի քանի էջ՝ անունը փոփոխելու կանոնները խախտելու պատճառով»,- ասել է Facebook-ի խոսնակը: «Մենք նաև կասեցրել ենք ապատեղեկատվություն տարածող որոշ էջեր»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ հետաքննությունը կատարվել է առցանց հարթակում Avaaz խմբի կողմից:
Կիրակի Avaaz-ը հայտարարել է Facebook-ի կողմից 23 իտալական հաշվիվների կասեցման մասին, որոնք, ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 2.46 մլն հետևորդներ ունեն: Կասեցված հաշիվները միգրացիայի, պատվաստանյութերի, ինչպես նաև հակասեմիտիզմի վերաբերյալ տարածել են կեղծ և անջատողական բովանդակությամբ տեղեկատվություն:
Avaaz-ը նաև նշել է, որ Facebook-ում կասեցաված հաշիվների կեսից ավելին աջակցել են Հռոմի կառավարական կոալիցիայի «5 աստղ» և «Լիգա» կուսակցությունները: «Մենք պարտավոր ենք պաշտպանել ընտրությունների անկողմնակալությունն ինչպես Եվրոպական միությունում, այնպես էլ ամբողջ աշխարհում»,- ասել է Facebook-ի ներկայացուցիչը:

Facebook удалил фальшивые аккаунты политических агитаторов из Италии
Компания Facebook заявила об удалении множества итальянских аккаунтов, которые были ненастоящими или распространяли фальшивые новости в преддверии европейских парламентских выборов, которые должны пройти в конце мая. Об этом сообщает Reuters.
"Мы удалили ряд ложных и дублированных учетных записей, которые нарушили нашу политику аутентичности, а также несколько страниц из-за нарушения правил смены имени", — заявил представитель Facebook в Италии. Он отметил, что также администрация Facebook предприняла меры против некоторых страниц, которые неоднократно распространяли неверную информацию. По его словам, основанием для таких решений послужило расследование, проведенное группой интернет-активистов Avaaz. Новости по теме: Сооснователь Facebook заявил о необходимости разрушить монополию соцсети
В воскресенье группа Avaaz заявила, что Facebook заблокировал 23 итальянских аккаунта с более чем 2,46 миллионами подписчиков, которые распространяли ложную информацию и спорный контент по таким вопросам, как миграция и вакцины, а также антисемитизм.