Գազավորված ըմպելիքներն ակցիզային հարկով չեն հարկվի. փոխվարչապետ
Կառավարությունը Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների նախագծից հանել է գազավորված ըմպելիքների հարկման դրույթը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Այս պահի դրությամբ Հարկային օրենսգրքի բարեփոխումների ցանկից գազավորված ըմպելիքների վերաբերյալ դրույթները հանվել են: Հետագա քննարկումների պարագայում կճշգրտենք: Կար նաև սկզբունքի խնդիրը: Եթե մենք դա դիտում ենք որպես առողջապահական խնդիր և փորձում ենք հարկել բարձր շաքարավազ պարունակող ըմպելիքները, հարց է առաջանում նաև այլ ապրանքների մասով, որոնք ևս բարձր շաքարավազ են պարունակում: Այս պահի դրությամբ դա հանված է օրինագծից»,-հայտնել է Ավինյանը:
Հարցին, թե հնարավոր է արդյոք վերադառնան նախնական առաջարկված տարբերակին՝ ըմպելիքներն ըստ շաքարայնության հարկելուն, Ավինյանն ասել է, որ, ընդհանուր առմամբ, քննարկումները կշարունակվեն և բոլոր շահառու խմբերի հետ մանրամասն կուսումնասիրեն ու կհասկանան, թե ինչ լուծումներ կարող են գտնել: Այս փուլում այդ հարցի վերաբերյալ օրակարգ չունեն:
Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունների նախագծի նախնական տարբերակով առաջարկվում էր ակցիզային հարկով հարկել 100 գրամ ծավալում 5 և ավելի գրամ շաքար պարունակող ըմպելիքները: Հետո սակայն այդ դրույթը հանվեց, փոխարենը նախատեսվում էր հարկել բոլոր գազավորված ըմպելիքները՝ բացառությամբ հանքային ջրերի: Դա առաջացրել էր գազավորված ըմպելիքներ արտադրող որոշ տնտեսվարողների դժգոհություն, ովքեր իրենց բողոքն էին արտահայտել կառավարության շենքի դիմաց:

Тигран Авинян: Газированные напитки облагаться акцизом не будут
Правительство Армении сняло положение о налогообложении газированных напитков из проекта нового Налогового кодекса. Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил вице-премьер Тигран Авинян.
«Если мы рассматриваем вопрос через призму здоровья наших граждан и пытаемся обложить налогами напитки с высоким содержанием сахара, то возникает вопрос и по части других товаров, которые также содержат сахар. Поэтому принято решение изъять это положение из проекта налоговых реформ», - отметил Авинян.
По словам вице-премьера, обсуждения по этому вопросу продолжатся.
«Правительство изучит вопрос вместе со всеми заинтересованными сторонами с целью найти приемлемые решения», - подчеркнул Тигран Авинян.
В предворительном варианте проекта поправок в Налоговый кодекс предлагалось налогооблагать все натуральные и газированные напитки (за исключением минеральной воды), содержащие пять и более грамм сахарана 100 грамм напитка. Это вызвало бурный протест со стороны производителей напитков, которые выразили свой протест перед зданием правительства.