«Դեմ եմ լիմոնադի թանկացմանը». բողոքի ակցիա՝ կառավարության դիմաց
«Ես դառնում եմ գործազուրկ», «Դեմ եմ լիմոնադի թանկացմանը», «Ոչ մոնոպիլիզացմանը» գրություններով պաստառներով գազավորված ըմպելիքներ արտադրողները բողոքի ակցիա են իրականացնում Հարկային օրենսգրքի դրույթների դեմ: Նրանք այս պահին Կառավարության շենքի դիմաց են:
Հիշեցնենք, որ «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանն օրեր առաջ «Ֆեյսբուք»-ում տեղեկացրել էր, որ Կառավարությունը որոշել է ավելացնել գազավորված ըմպելիքների (բացի հանքային ջրից) ակցիզային հարկը 30%-ով։ Սա նշանակում է այդ ապրանքների թանկացումներ, աշխատատեղերի կրճատումներ և ամենակարևորը՝ հարկային բեռի ավելացում հպարտ սպառողի վրա, քանզի անուղղակի հարկատեսակների վերջնական վճարողը սպառողն է:
Ավելի վաղ, Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ևս անդրադարձել էր այսպես կոչված շաքարի հարկ ներմուծելու անհրաժեշտությանը.«Մենք առաջարկել ենք և պնդում ենք, որպեսզի շաքարի հարկը տարածվի բոլոր բնական և գազավորված ըմպելիքների վրա, որոնք 100 գրամ հյութի մեջ պարունակում են 5 և ավելի գրամ շաքար։ Հատուկ եմ նշում բնական, որովհետև դրանք նույնպես պարունակում են շաքար, և նույնչափ վնասակար են, ինչքան որ գազավորված շաքար պարունակող ըմպելիքը»,- գրել էր Թորոսյանը:

У здания правительства Армении проходит акция протеста против подражания лимонада
Сегодня перед зданием правительства Армении представители компаний, занимающихся производством газированных напитков, проводят акцию протеста против новых положений Налогового кодекса. В рукахпротестующихплакаты с надписями «Я становлюсьбезработным», «Я противподражаниялимонада», «Нетмонополизации».
Напомним, что несколько дней назад директор исследовательского института «Политэкономия» Андраник Теванян сообщил на своей странице в Facebook, что правительство решило повысить акцизный налог на газированные напитки (кроме минеральной воды) на 30%. Это означает рост цен на эти товары, сокращение рабочих мест и, самоеглавное, увеличение налогового бремени на гордых потребителей, поскольку конечным плательщиком косвенных налогов является потребитель. Ранее министр здравоохранения Арсен Торосян также коснулся необходимости введения так называемого налога на сахар. «Мы предложили налогооблагать все натуральные и газированные напитки, содержащие пять и более грамм сахарана 100 грамм напитка. Особо отмечаю натуральные, поскольку они также содержат сахар, и столь же опасны, как и газированные», - отметилТоросян.