Սիրիայում հայտնաբերվել է ԴԱԻՇ-ի գերեվարած եզդի ստրկուհիների զանգվածային գերեզման
Սիրիայի Էլ Բագուզ շրջանում մաքրման աշխատանքներ կատարելու ընթացքում քուրդ մարտիկները հայտնաբերել են մի քանի տասնյակ ստրկուհիների զանգվածային գերեզման: Նրանց սպանել են ԴԱԻՇ ահաբեկիչները: Այս մասին հայտնում է REUTERS գործակալությունը:
Բոլոր կանայք գերի են ընկել 2014 թվականին, երբ ահաբեկիչները հարձակվել են Իրաքի հյուսիս արևմտյան Սինջար նահանգի վրա: Ստրկուհիների մեծ մասը եզդիական համայնքի անդամ է եղել:
Ավելի վաղ Էլ Բաղուզում հայտնաբերվել էին 50 եզդուհիների մարմիններ:
Նշենք, որ փետրվարի 27-ից այդ տարածքից մարդասիրական միջանցքով դուրս է հանվել ավելի քան 9 հազար մարդ: Նրանց թվում եղել են ինչպես խաղաղ բնակիչներ, այնպես էլ գերի հանձնված գրոհայիններ:

В Сирии обнаружено захоронение десятков женщин-рабынь
При зачистке района Эль-Багуз на востоке Сирии курдские бойцы обнаружили захоронение нескольких десятков тел женщин-рабынь, которых убили боевики ИГИЛ*. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на командира формирования "Силы демократической Сирии" (СДС) Аднана Африни.
Все они были захвачены в плен в 2014 году во время нападения боевиков на курдский район Синджар на северо-западе Ирака. Большая часть из них принадлежала общине езидов.
Ранее Daily Mail сообщало, что британские военнослужащие, которые осуществляют помощь СДС, обнаружили в Эль-Багузе тела 50 женщин-езидок.
Отметим, что с 27 февраля оттуда по гуманитарному коридору было выведено более девяти тысяч человек. Среди них были как и мирные жители, так и боевики, которые сдались в плен.