Մադուրոն կոչ է արել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ հայտարարել
Վենեսուելայի գործող նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն երկրի ընդդիմության առաջնորդ Խուան Գուաիդոյին կոչ է արել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ հայտարարել: Այս մասին նա ասել է երեկ բժշկական համալսարանի շրջանավարտների առջև ունեցած իր ելույթի ընթացքում, հաղորդում է «ТАСС»-ը:
«Ինչո՞ւ Գուաիդոն ընտրություններ չի հայտարարում, որպեսզի իրեն փոխարինեն ժողովրդի քվեարկության միջոցով»,- ասել է Մադուրոն՝ հավելելով, որ «իրեն նախագահ հռչակած այդ ծաղրածուն պետք է ընտրություններ նախաձեռնի»:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 23-ին Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ և խորհրդարանի խոսնակ Խուան Գուաիդոն իրեն երկրի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար հռչակեց: Նրան աջակցում են ԱՄՆ-ը և եվրոպական մի շարք երկրներ: Մադուրոն տեղի ունեցածը հեղաշրջման փորձ անվանեց: Մադուրոյին իրենց աջակցությունն են հայտնել Ռուսաստանը, Բելառուսը, Բոլիվիան, Իրանը, Չինաստանը, Կուբան, Նիկարագուան, Սալվադորը, Սիրիան և Թուրքիան:

Мадуро призвал Гуайдо объявить внеочередные выборы в парламент Венесуэлы
Президент Венесуэлы Николас Мадуро обратился к лидеру оппозиции Хуану Гуайдо, который провозгласил себя главой Боливарианской Республики, с просьбой объявить выборы в парламент страны. Соответствующее заявление Мадуро сделал во вторник в ходе выступления перед выпускниками медуниверситета. Трансляция велась в социальной сети Twitter.
"Почему он [Гуайдо] не объявит выборы, чтобы его сместили с помощью голосования народа?" - сказал Мадуро, добавив, что "пусть этот назначивший себя [президентом Венесуэлы] клоун инициирует выборы" с целью "чтобы его скинули голосованием".
23 января Хуан Гуайдо, лидер оппозиции страны, назначение которого на пост спикера парламента Венесуэлы за два дня до этого аннулировал Верховный суд страны, объявил себя исполняющим обязанности президента Боливарианской Республики. Временным главой государства его признали США, к ним присоединились страны Группы Лимы (за исключением Мексики), Организация американских государств и ряд европейских стран. Мадуро назвал произошедшее попыткой переворота и заявил о разрыве дипломатических отношений с США. В его поддержку высказались Россия, Белоруссия, Боливия, Иран, Китай, Куба, Никарагуа, Сальвадор, Сирия и Турция.