«MAMUL.am-ն, Azatutyun.am-ը, Hetq.am-ը և Armtimes.com-ը վերստին հասանելի կլինեն Ռուսաստանի Դաշնությունում». ՌԴ դեսպանություն
Ուրբաթ, 08 փետրվարի, 2019 թ., 21:00
«Ռոսկոմնադզոր»-ը ներկայումս իրականացնում է դատարանի որոշումը բավարարած կայքէջերի՝ արգելափակումից դուրս բերելու գործընթացը։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, «Ռոսկոմնադզոր»-ը բռնաճնշումներ է սկսել հայկական լրատվամիջոցների դեմ. MAMUL.am, Azatutyun.am, Armtimes.com, Hetq.am կայքերն արգելափակվել են Ռուսաստանի տարածքում:
Առաջիկայում կայքերը վերստին հասանելի կլինեն ՌԴ տարածքում։
Այս մասին ասված է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության տարածած հայտարարության մեջ:
Հայտարարության տեքստն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև:
«ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանությունն աշխատանքային քննարկումներ է անցկացնում ՌԴ համապատասխան մարմինների, մասնավորապես՝ ՌԴ Կապի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և զանգվածային հաղորդակցության ոլորտի վերահսկողության դաշնային ծառայության («Ռոսկոմնադզոր»), ինչպես նաև ոլորտի մասնագիտացված խմբերի հետ՝ ՌԴ-ի տարածքում հայաստանյան որոշ լրատվամիջոցների կայքէջերի արգելափակման հարցի առնչությամբ։
Ամփոփելով կայացած հանդիպումների արդյունքները՝ կարող ենք նշել, որ «Ռոսկոմնադզոր»-ը ներկայումս իրականացնում է դատարանի որոշումը բավարարած կայքէջերի՝ արգելափակումից դուրս բերելու գործընթացը։ Առաջիկայում կայքերը վերստին հասանելի կլինեն ՌԴ տարածքում։
Միևնույն ժամանակ պետք է նշել, որ արգելափակված հրապարակումների էջերը պատճառ են դարձել ՌԴ-ի տարածքում որոշ կայքերի հասանելիության ամբողջական սահմանափակման, ինչն արդեն պայմանավորված է կայքերի տեխնիկական առանձնահատկություններով»։

Посольство РФ в Армении։ Все заблокированные сайты снова будут доступны на территории России
«Роскомнадзор» в настоящее время осуществляет процесс вывода из блокировки сайтов, выполнивших решение суда. В ближайшее время сайты снова будут доступны на территории России. Об этом говорится в заявлении посольства России в Армении․
Как мы уже ранее сообщали «Роскомнадзор» заблокировал сайты MAMUL.am, Azatutyun.am, Armtimes.com, Hetq.am на всей территории России․
Ниже приводим полный текст заявления:
«Посольство России в Армении проводит рабочие обсуждения с соответствующими российскими ведомствами, в частности, с Федеральной службой по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций («Роскомнадзор»), а также с экспертными группами сферы по вопросу блокировки на территории РФ некоторых новостных сайтов Армении.
Подводя итоги состоявшихся встреч, мы можем отметить, что «Роскомнадзор» в настоящее время осуществляет процесс вывода из блокировки сайтов, выполнивших решения суда. В ближайшее время сайты снова будут доступны на территории России.
В то же время следует отметить, что страницы с заблокированными публикациями стали причиной полного ограничения доступа к определенным сайтам на территории Российской Федерации, что обусловлено техническими особенностями самих сайтов».