«Հայաստանը գազի ներքին սակագինը պահպանելու շուրջ պայմանավորվել է «Գազպրոմ»-ի հետ». Նիկոլ Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը РИА Новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը գազի ներքին սակագինը պահպանելու շուրջ պայմանավորվել է «Գազպրոմ»-ի հետ:
««Գազպրոմ»-ը գազ է վաճառում ոչ թե Հայաստանին, այլ «Գազպրոմ Արմենիա»-ին, այդ իսկ պատճառով մեր դերը միջնորդավորված է: Սակայն մենք պայմանավորվել ենք «Գազպրոմ Արմենիա»-ի հետ, որ երկրի ներսում գազի սակագինը չի փոխվի»,- Դավոսի տնտեսական համաժողովի շրջանակում ասել է Ն. Փաշինյանը:
«Վերջնական համաձայնության հասնելու համար կշարունակենք «Գազպրոմ»-ի հետ բանակցությունները: Մեզ համար կարևոր է գազի երկարաժամկետ գնի շուրջ համաձայնության հասնել: Այժմ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում ևս գազի և էներգետիկայի ընդհանուր շուկայի ստեղծման շուրջ քննարկում է ընթանում, այդ իսկ պատճառով քննարկելու շատ թեմաներ ունենք»,- հավելել է ՀՀ վարչապետը:

Пашинян: Армения договорилась с "Газпромом" о сохранении внутреннего тарифа на газ
Премьер Армении Никол Пашинян заявил РИА Новости, что власти страны договорились с "Газпромом" о сохранении внутреннего тарифа на газ.
"Газпром" продает газ не Армении, а компании "Газпром Армения", поэтому наша роль опосредованная. Но мы договорились с "Газпром Армения", что внутри страны цена на газ не будет меняться", - сказал Пашинян в кулуарах экономического форума в Давосе.
"Внутри страны тариф на газ не поменяется, и мы будем продолжать с "Газпромом" наши переговоры, чтобы прийти к окончательному согласию, и для нас очень важно согласовать долгосрочную цену на газ. Сейчас в рамках Евразийского экономического союза тоже идет обсуждение про создание общих рынков газа и энергетики, поэтому у нас есть много тем для обсуждения", - отметил премьер Армении.