Երկուշաբթի, 21 հունվարի, 2019 թ., 15:00
Վերջինը նշում է, որ շուրջ մեկ տարի առաջ «Робсон»: Я советник министра иностранных дел Армении հրապարակված նյութը խախտում է Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրությունը և սպառնում է արգելափակել MAMUL.am-ի առցանց ցուցադրումը Ռուսաստանի տարածքում:
Հատկանշական է, որ «Ռոսկոմնադզոր»-ը չի պարզաբանում, թե նշված նյութի ո՞ր հատվածում է որևէ կերպ խախտվել օրենքը: Ընդ որում, նյութը ոչ թե MAMUL.am-ինն է, այլ բլոգեր Ալեքսանդր Վալովի հարցազրույցի թարգմանությունը:
MAMUL.am-ը «Ռոսկոմնադզոր»-ից պաշտոնական բացատրություն է պահանջել՝ նշելով, որ չհիմնավորված, չստորագրված, սպառնալիքներ պարունակող, ազատ մամուլի աշխատանքը խոչընդոտելու փորձերի կրկնման դեպքում խմբագրությունը կդիմի դատարան:
Հիշեցնենք, որ վերջին տարիներին «Ռոսկոմնադզոր»-ն արգելափակել է ռուսաստանյան բազմաթիվ ընդդիմադիր կայքեր և բլոգեր՝ Ռուսաստանի տարածքում՝ այդ թվում՝ աշխարհահռչակ Telegram հավելվածը, որը պատկանում է Պավել Դուրովին: Նշենք նաև, որ մինչ օրս վերջինի արգելափակումը «Ռոսկոմնադզոր»-ին ոչ մի կերպ չի հաջողվում և Telegram-ը շարունակում է մեծ թափով աճել ՌԴ տարածքում:
Տեղեկացնում ենք մեր ընթերցողներին, որ «Ռոսկոմնադզոր»-ի կողմից նման գործառույթի կիրառման դեպքում անգամ MAMUL.am-ը լիարժեքորեն կշարունակի իր աշխատանքը ՌԴ ամբողջ տարածքում:

Роскомнадзор угражает MAMUL.am из-за статьи о Робсоне
Новостное агентство MAMUL.am получило из Роскомнадзора письмо от 18.01.2019, в котором отмечается, что опубликованная около года назад статья «Робсон»: Я советник министра иностранных дел Армении» нарушает законодательство Российской Федерации. В письме также содержится угроза заблокировать MAMUL.am на территории России.
Примечательно, что Роскомнадзор не уточняет, в какой именно части вышеупомянутoй статьи нарушен закон. Отметим, однако, что авторство статьи принадлежит не MAMUL.am. Статья является переводом интервью блогера Александра Волова.
MAMUL.am потребовал от Роскомнадзора официального объяснения, указав, что в случае повторной попытки препятствовать работе прессы через необоснованное, неподписанное и содержащее угрозу письмо редакция обратиться в суд.
Напомним, что в последние годы Роскомнадзор заблокировал многие российские оппозиционные сайты и блоги в России, в том числе всемирно известный мессенджер Telegram, принадлежащий Павлу Дурову. Отметим также, что пока Роскомнадзору никак не удается заблокировать Telegram, и количество пользователей в России продолжает быстро расти.
Сообщаем нашим читателям, что несмотря на угрозы Роскомнадзора MAMUL.am продолжит свою работу на всей территории РФ.