ԱՄՆ-ում դեռևս արտակարգ դրություն չեն հայտարարի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դեռևս մտադիր չէ երկրում արտակարգ դրություն սահմանել և սպասում է Կոնգրեսի՝ Մեքսիկայի հետ սահմանին պատի կառուցման հարցով որոշմանը: Այս մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
«Ներկա պահին չենք դիտարկում երկրում արտակարգ դրություն սահմանելու հնարավորությունը: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի Կոնգրեսը կատարի իր աշխատանքը»,- հայտարարել է Թրամփը՝ նշելով, որ պատը պետք է կառուցվեր նախորդ վարչակազմի կողմից:
ԱՄՆ նախագահը խոստացել է, որ գործն ավարտին կհասցնի, որպեսզի «Ամերիկան պաշտպանի հանցագործներից, թմրամոլներից, մարդկանց առևտրով զբաղվողներից և շատ այլ խնդիրներից»:
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Թրամփը գտել է Մեքսիկայի հետ սահմանին պատի կառուցման համար անհրաժեշտ գումարը:

В США не будут вводить чрезвычайное положение
Президент США Дональд Трамп не намерен прямо сейчас вводить режим чрезвычайного положения и ожидает решения Конгресса по выделению средств на строительство стены на границе с Мексикой, передает пресс-пул Белого дома слова президента.
«В настоящее время мы не рассматриваем введение чрезвычайного положения в стране. Мы хотим, чтобы Конгресс сделал всю работу», - заявил Трамп, подчеркнув, что стена должна была быть построена предыдущей администрацией, но никто ничего не сделал.
Американский лидер пообещал, что доведет это дело до конца, чтобы «сохранить Америку от бандитов, наркотиков, торговцев людьми и других больших проблем».