«Գազպրոմ»-ը կարող է նվազեցնել Հայաստանում ներդրումների ծավալը. «Коммерсант»
«Գազպրոմ»-ը վերջին պահին կարողացավ 2019-ից 10%-ով գազի գինը թանկացնելու շուրջ համաձայնության հասնել Հայաստանի նոր իշխանությունների հետ, գազի գինը թանկացավ «Գազպրոմ Արմենիա»-ի համար, սակայն դա չի ազդի ներքին սակագների վրա, գրում է «Коммерсант» պարբերականը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ «Գազպրոմ» ընկերության վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերն ու ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը դեկտեմբերի 31-ին ստորագրեցին գազի մատակարարման պայմանագրի լրացուցիչ համաձայնագիրը, որով Վրաստանի սահմանին Հայաստանի համար գազի գինը 2019-ից բարձրանում է 10%-ով՝ կազմելով 1000 խորանարդ մետրի դիմաց 165 դոլար:
«Պայմանագրի լրացուցիչ համաձայնագրի շուրջ «Գազպրոմը» ստիպված եղավ բանակցություններ վարել Հայաստանի նոր իշխանությունների հետ. 2018թ. գարնանը երկրում հեղաշրջման արդյունքում վարչապետ դարձավ ընդդիմադիր Նիկոլ Փաշինյանը: Դրանից հետո ռուսական պետական կառույցների հետ Երևանի հարաբերությունները բարդացան: Հուլիսին Պետական եկամուտների կոմիտեն հարկային խախտումներ գրանցեց գազալցակայաններում, այդ թվում նաև «Գազպրոմ Արմենիա»-ի դուստր ընկերությանը պատկանող «Ավտոգազ»-ում: Այնուհետ հարկային պահանջներ ներկայացվեցին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ու «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ դուստր ձեռնարկության դեմ: Գազային ընկերությունը հերքեց մեղադրանքներն ու հայտարարեց, որ 2 տարի շարունակ կրել է տարեկան 27,6 միլիոն դոլարի վնաս: Կառավարությունը պնդում էր, որպեսզի 2019-ից նվազեցվեն գազի գները: Արդյունքում համաձայնության հասան, որ գազի գինը կավելանա, սակայն ներքին շուկայի սակագները՝ ոչ (290 դոլար՝ 1000 խմ դիմաց)»,- գրում է պարբերականը:
Պարբերականը նշում է, որ Մհեր Գրիգորյանը հունվարի 7-ին հայտարարել է, որ հայ սպառողների համար գազի գնի շուրջ քննարկումները «Գազպրոմ Արմենիան» և կառավարությունը կսկսեն հունվարի 8-ից: Իսկ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանը ТАСС-ին հայտնել է, որ «պետության կողմից սուբսիդավորման մասին խոսք չի գնում»: Պարբերականի հաղորդմամբ՝ այդ մասին նաև հայտարարել է վարչապետի պաշտոնակատարը:
Ռուս փորձագետների խոսքով՝ «Գազպրոմ»-ի և ՀՀ նոր իշխանությունների համաձայնությունները կարող են հանգեցնել նրան, որ «Գազպրոմ»-ը կարող է նվազեցնել Հայաստանում ներդրումների ծավալը: Փորձագետների կարծիքով՝ այն պայմաններում, երբ նոր իշխանությունները կտրուկ քայլեր են ձեռնարկել «Գազպրոմ»-ի դուստր ձեռնարկության նկատմամբ, տարօրինակ կլիներ ակնկալել Հայաստանի ներսում ռեսուրսի պահպանում:

«Коммерсантъ»: Ереван не поднимет цену газа, но «Газпром» может снизить инвестиции в Армении
«Газпром» в последний момент смог договориться с новыми властями Армении о повышении цены на газ для страны с 2019 года на 10%, до $165 за тысячу кубометров. Впрочем, цена выросла для ЗАО «Газпром Армения», но внутренние тарифы Ереван повышать не готов. По мнению экспертов, фактически «Газпром» мог отменить внутреннюю скидку, за счет которой его дочерняя компания инвестировала в инфраструктуру страны, говорится в материале российского издания «Коммерсантъ».
Глава «Газпрома» Алексей Миллер и и. о. вице-премьера Армении Мгер Григорян «на флажке» 31 декабря подписали допсоглашение к контракту на поставку газа ЗАО «Газпром Армения» (газораспределительная организация страны, 100% у «Газпрома»). Цена газа для Армении на границе с Грузией с начала 2019 года выросла на 10%, до $165 за тысячу кубометров. Соглашение от 2016 года опускало цену с тех же $165 до $150 за тысячу кубометров, напоминает издание.
«Переговоры о допсоглашении "Газпрому" пришлось вести уже с новыми властями Армении: весной 2018 года в стране по итогам переворота премьером стал оппозиционер Никол Пашинян. После этого отношения Еревана с российскими госструктурами осложнились. В июле комитет по госдоходам выявил налоговые нарушения в нескольких газозаправочных компаниях, в том числе дочерней компании ЗАО "Газпром Армения" "Автогаз". Затем были предъявлены налоговые претензии дочернему ОАО РЖД ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" и самому ЗАО "Газпром Армения". В газовой компании опровергали обвинения и заявляли, что в течение двух лет она несет ежегодные убытки в $27,6 млн.
Правительство настаивало на снижении цены на газ с 2019 года. В итоге стороны договорились, что стоимость газа вырастет, но тарифы для внутреннего рынка ($290 за тысячу кубометров) – нет», – указывает «Коммерсантъ».
Как заявил Мгер Григорян 7 января, обсуждение цены газа для армянских потребителей правительство и «Газпром Армения» начнут 8 января. Пресс-секретарь и. о. премьера Армении Арман Егоян пояснил ТАСС, что «о субсидии со стороны государства нет речи». О том, что тарифы сохранятся на прежнем уровне «благодаря внутренним регулировкам», говорил и Никол Пашинян.
Андрей Полищук из Райффайзенбанка считает, что новые договоренности «Газпрома» и властей Армении могут привести к сокращению маржи ЗАО «Газпром Армения», но не станут критическими. Алексей Гривач из ФНЭБ полагает, что частично отменена скидка, которую «Газпром» предоставлял ЗАО «Газпром Армения» для обеспечения инвестиций в развитие инфраструктуры. В условиях, когда новые власти предприняли резкие шаги по отношению к дочерней компании «Газпрома», было бы странно ожидать сохранения ресурса внутри Армении, считает эксперт. Но, добавляет он, это может стать предметом дальнейших переговоров.