Մեկնարկել է ձմեռային զորակոչը. ի՞նչ փոփոխություններ են սպասվում ՀՀ ԶՈՒ-ում
ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանում այսօր մեկնարկել է ձմեռային զորակոչը: Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության են մեկնում 2019թ. առաջին նորակոչիկները: Անդրադառնալով «Ես եմ», և «Պատիվ ունեմ» ծրագրերին զինակոչիկների անդամագրվելու հարցին, ասաց, որ այս պահի դրությամբ 72 հոգի դիմել են «Ես եմ» ծրագրին, 90-ից ավելին՝ «Պատիվ ունեմ» ծրագրին: «Սրանք վերջնական թվերը չեն, կան դիմումներ, որոնք քննարկման փուլում են հանձնաժողովի կողմից»,- ասաց ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ արդյոք որակական առումով փոփոխություններ լինելո՞ւ են զինակոչիկների հանդերձանքում: «Զինվորական համազգեստը նույնն է, այն կստանան հենց հավաքակայանում: Կոնկրետ այս զորակոչիկներին ապահովել ենք նույն կոշիկներով, ինչ որ տվել ենք նախորդ զորակոչի ժամանակ, սակայն առաջիկայում զորամասերը կապահովվեն նոր տեսակի կոշիկներով, դրանց պատրաստումն ավարտման փուլում է, արդեն պահեստավորվում են, որից հետո կուղարկվեն զորամասեր»,- տեղեկացրեց Ա. Դավթյանը:
Վերջինն ասաց, որ արտերկրից վերադարձածներ նույնպես կան, սակայն, այս պահին, թիվ չի կարող ասել:
Նշենք, որ ձմեռային զորակոչի ընթացքում՝ այսօրվանից մինչև զորակոչի ավարտը, ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայանում պարբերաբար անցկացվելու են նաև ճեպազրույցներ՝ ՀՀ ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈւ ԳՇ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ:
Հավելենք, որ նորակոչիկների՝ զորամասը վիճակահանությամբ ընտրելու գործընթացը նախկինի պես կհեռարձակվի առցանց և ծնողները հնարավորություն կստանան հարևան սենյակից հետևելու դրա ընթացքին:

В Армении стартовал зимний призыв. Какие изменения ожидаются в ВС?
В центральном сборном пункте Вооруженных сил Армении сегодня, 8 января, стартовал зимний призыв в армию 2019 года.
Начальник Генерального штаба ВС Армении Артак Давтян в беседе с журналистами отметил, что на обязательную военную службу отправляются первые призывники 2019 года.
По словам Давтяна, на данный момент 72 призывника выразили желание служить по программе «Это я» и более 90 по программе «Честь имею».
«Это не окончательные цифры, есть заявки, которые находятся на стадии обсуждения», - сказал начальник Генерального штаба ВС.
Журналисты поинтересовались, будут ли внесены изменения в военную форму.
«Военная форма та же, ее получат на сборном пункте. Конкретно этим призывникам мы выдадим те же сапоги, которые мы выдавали во время предыдущего призыва», - сказал А. Давтян, добавив, что в ближайшее время воинские части будут пополнены новыми сапогами.
Давтян также сообщил, что для прохождения службы в армии есть много вернувшихся из-за границы, но точное их число он пока нзавать не может.
Отметим, что в ходе зимнего призыва – с 8 января до завершения призыва – в центральном сборном пункте министерства обороны Армении – периодически будут проводиться брифинги с участием высокопоставленных должностных лиц МО РА, ВС и ГШ ВС Армении.
Отметим также, что процесс жеребьевки места службы будет транслироваться, и родители смогут наблюдать за ним из соседней комнаты.