Մալայզիայի՝ «Միսս Մոսկվա 2015»-ի հետ ամուսնացած թագավորը հրաժարվել է գահից
Մալայզիայի թագավոր Մուհամմադ 5-րդն այսօր՝ հունվարի 6-ին հրաժարվել է գահից, գրում է Reuters-ը: Հրաժարականն ուժի մեջ է մտել անմիջապես հրապարակումից հետո: Սա Մալայզիայի պատմության մեջ առաջին դեպքն է, երբ թագավորը հրաժարվում է գահից: Նրա քայլի դրդապատճառները հայտնի չեն:
Նշենք, որ Մալայզիայի թագավորի պաշտոնն ընտրովի է, 5 տարին մեկ թագավորին իրենց շրջապատից ընտրում են 9 սուլթանները՝ նահանգների ժառանգական ղեկավարները, ովքեր միասին ներկայացնում են օրենսդիր օրգանը՝ Ղեկավարների խորհուրդը: Մուհամմադ 5-րդը գահակալում էր 2016-ից:
Նշենք, որ 2018-ի նոյեմբերին նա ամուսնացել էր «Միսս Մոսկվա 2015» մրցույթի հաղթող Օկսանա Վոեվոդինայի հետ: Թագավորական պալատը հայտարարել էր, որ գեղեցկուհուն կշնորհվի «դաթին» տիտղոսը:

Воскресенье, 06 Января, 2019 года, 19:40
Решение об отречении вступает в силу немедленно. Это первый случай в истории Малайзии, когда король досрочно отказывается от престола. Мотивы решения не сообщаются.
Должность монарха в Малайзии является выборной: каждые пять лет короля избирают из своей среды девять султанов — наследственных правителей штатов, которые вместе представляют собой законодательный орган, Совет правителей. Мухаммад V занял трон в 2016 году.
В ноябре прошлого года Мухаммад V женился на победительнице конкурса красоты «Мисс Москва» в 2015 году Оксане Воеводиной. Королевский дворец заявил, что женщине будет присвоен титул «датин».