Մակրոնը կոշտ միջոցներով սպառնացել է ցուցարարներին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ երկրի կառավարությունը կոշտ միջոցներ կկիրառի «դեղին բաճկոնավորների» ցույցերի ժամանակ անկարգություններ հրահրած անձանց նկատմամբ: Այս մասին Մակրոնն ասել է BFM հեռուստաընկերությանը Չադ կատարած այցի շրջանակներում:
«Ողջ օրվա ընթացքում ուշադիր հետևում էի երկրում ծավալվող իրադարձություններին, ինձ այդ մասին զեկուցել է ներքին գործերի նախարար Քրիստոֆ Քասթաները: Ակնհայտ է, որ Ֆրանսիայի արդարադատությունը կոշտ միջոցներ կկիրառի իրավախախտների նկատմամբ»,- ասել է նա:
«Ֆրանսիային այժմ կարգապահություն և փոխհամաձայնություն է հարկավոր: Երկիրը միասնության, միասնական առաջընթացի և հավաքական գաղափարների հասնելու կարիք ունի: Այժմ կարևոր է հասնել հաշտեցման և վերացնել տարաձայնությունները»,- ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը:

Макрон пригрозил «желтым жилетам» жесткими мерами
Президент Франции Эмманюэль Макрон сообщил, что правительство страны примет жесткие меры в отношении тех лиц, которые устраивали погромы во время манифестаций «желтых жилетов». Такое заявление он сделал вечером в субботу телеканалу BFM в ходе своего визита в Чад.
«Я внимательно следил в течение всего дня за происходившим в стране, и меня об этом информировал министр внутренних дел Кристоф Кастанер. Совершенно очевидно, что французской юстицией будут приняты очень жесткие меры в отношении правонарушителей» - сказал Макрон.
«Франции сейчас необходимо, чтобы воцарился порядок и согласие. Страна нуждается в общем согласии, единстве, совместном продвижении к важным коллективным целям. Важно сейчас добиться примирения и ликвидировать разногласия», - подчеркнул Макрон.