«Ռուսաստանը չի պատերազմի Ուկրաինայի հետ». Լավրով
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը խոստացել է, որ Ռուսաստանը չի պատերազմի Ուկրաինայի հետ:
«Ուկրաինայի հետ չենք պատերազմի, ես դա ձեզ խոստանում եմ»,- ասել է Լավրովը «Комсомольская правда»-ի հետ զրույցում:
Նա նշել է, որ Դոնբասի ինքնահռչակ հանրապետությունների ճանաչումը «թուլության դրսևորում» կլինի:
«Եթե ցանկանում ենք պահել Ուկրաինան որպես չեզոք երկիր, ապա պարտավոր ենք անել ամեն բան, որպեսզի Ուկրաինայում բնակվող մարդիկ հարմարավետ իրենց զգան»,- հավելել է Լավրովը:
Նա նաև նշել է, որ Ռուսաստանը կկորցնի մնացած Ուկրաինան, եթե ճանաչի Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունները:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել էր Ռուսաստանի հետ պատերազմական վիճակի մասին:

Лавров: Я обещаю, что Россия не будет воевать с Украиной
"Воевать с Украиной мы не будем, это я вам обещаю", - сказал Лавров в интервью радио "Комсомольская правда".
Он отметил, что признание независимости самопровозглашенных республик Донбасса будет "проявлением нервного срыва и слабости".
"Если мы хотим сохранить Украину нейтральной страной, мы обязаны сделать так, чтобы все, кто живут на Украине, были в комфортном состоянии", - добавил Лавров.
Россия, признав провозглашенные Луганскую и Донецкую народные республики (ЛНР и ДНР), потеряет отношения с Украиной, которая останется в руках нацистского режима. Об этом заявил в понедельник министр иностранных дел России Сергей Лавров в прямом эфире радиостанции "Комсомольская правда", отвечая на вопрос о том, почему Россия не признает ДНР и ЛНР.
"Вы хотите признать ЛНР и ДНР? А дальше? Потерять всю остальную Украину, оставить ее нацистам?", - сказал он.