Facebook-ին մեկ միլիարդ դոլարի տուգանք է սպառնում
Facebook ընկերությանը մեկ միլիարդ դոլարի տուգանք է սպառնում, գրում է CNN-ը: Պատճառը օգտատերերի տվյալների գաղտնիության խախտումն է:
Նշվում է, որ ընկերության դեմ հետաքննություն է սկսել տվյալների պաշտպանության հարցերով զբաղվող իռլանդական հանձնաժողովը:
Ըստ տվյալների պաշտպանության ընդհանուր կանոնակարգի՝ տվյալները խախտող ընկերությունները մինչև 23 միլիոն դոլարի տուգանք են վճարում կամ տարեկան շահույթի 4%-ը՝ կախված նրանից, թե գումարի որ չափն է մեծ: 2017թ. Facebook-ի շահույթը կազմել է մոտ 40 միլիարդ դոլար և այդպիսով ստացվում է, որ ընկերությանը մոտ 1,6 միլիարդ դոլարի տուգանք է սպառնում:

Facebook грозит миллиардный штраф
Facebook может получить миллиардный штраф из-за нарушения конфиденциальности данных пользователей, передает CNN.
Как отмечается, в отношении компании начала расследование Ирландская комиссия по защите данных, которая следит за соблюдением европейского законодательства.
Согласно Общему регламенту защиты данных, действующему в Европе, компании-нарушители выплачивают штраф в размере до $23 млн, либо 4% от годовой выручки: в зависимости от того, какая сумма выше.
Подчеркивается, что прибыль Facebook в 2017 году составила около $40 млрд. Таким образом, компании может грозить штраф около $1,6 млрд, если в 2018 году доход останется на таком же уровне.