Հայ-վրացական սահմանը փակ է. ջավախահայերը բողոքի ցույց են անցկացնում (տեսանյութ)
Ջավախքի բնակիչները փակել են հայ-վրացական սահմանը: Նրանք հանդիպում են պահանջում Հայաստանի կառավարության անդամներ հետ, որպեսզի լուծում տրվի երկքաղաքացիություն ստացած անձանց խնդիրը, ովքեր այս պահին Հայաստանում հետախուզման մեջ են գտնվում, հաղորդում է Jnews.ge կայքը:
Արդեն երկու ժամ է, հայ-վրացական Նինոծմինդա-Բավրա սահմանային անցակետում բնակիչները բողոքի ակցիա են անում: Նրանք Հայաստանի իշխանություններից պահանջում են, որ հանգիստ թողնեն Ջավախքի երիտասարդներին: Այն երիտասարդները, ովքեր երկքաղաքացու անձնագիր են ստացել, Ռուսաստանից տուն վերադառնալիս, Հայաստան մուտք գործելիս փաստի առաջ են կանգնում: Նրանք ընտրության երկու տարբերակ ունեն՝ կամ պետք է զորակոչվեն ՀՀ բանակ, կամ 5 տարի ժամկետով ազատազրկվեն:
Ցուցարարներից մեկն ասում է.
«Արգելում են մեզ Վրաստան մտնել, մեր տղաներին բռնում, պատասխանատվության են ենթարկում՝ կամ 5 տարի պիտի նստեն, կամ պիտի Հայաստանի բանակում ծառայեն: Այս երկու տարբերակն է: Մենք հավաքվել ենք, որ այս հարցին լուծում տանք, ջավախքցին զբաղված է, ջավախքցին ընտանիք ունի, հազար ու մի խնդիր ունի լուծելու»:
Իսկ մեկ այլ ցուցարար էլ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում դիմելով հայրենակիցներին ասել է.
«Բարեողջույն սիրելի հայենակիցներ, այսօր Ջավախքի երիտասարները հավաքվել են այստեղ, որովհետև երիտասարդությունը մտահոգ է, առավել քան երբեք: Այսօր մենք բողոքում ենք, որովհետև Հայաստանի հանրապետություն մուտք գործած ջավախքցին խնդիր ունի: Այս պահի դրությամբ Հայաստան մուտք գործած ջավախքի երիտասարդները, ովքեր ունեն ՀՀ անձնագիր, ինչ-ինչ պատճառներով չեն կարողանում վերադառնալ հայրենիք»,- հայտարարել է Անդրանիկ Ղարսլյանը:

Армяно-грузинская граница закрыта։ джавахетцы протестуют
Жители Джавахети закрыли армяно-грузинскую границу. Они требуют встречи с представителями властей Армении, для того, чтобы решить проблемы связанные с жителями Джавахети с двойным гражданством, которые на данный момент находятся в розыске в Армении.
Уже 2 часа как на КПП армяно-грузинской границы Ниноцминда-Бавра протестуют жители Джавахети. Они от властей Армении требуют, чтобы оставили в покое молодежь. Дело в том, что те молодые люди, у которых двойное гражданство, то есть армянский паспорт, по возвращении из России встали перед проблемой призыва и отклонения от обязательной военной службы.
Один из протестующих говорит.
“Нам запрещают въехать в Грузию, наших молодых ребят ловят и привлекают к ответственности. Или на 5 лет сядете в тюрьму или должны служить в армии Армении. Вот эти два варианта. Мы собрались, чтобы решить этот вопрос. Житель Джавахети занят, у джавахетца семья, и тысяча и одна проблема для решения”.
Другой протестующий обратившись к соотечественникам с прямого эфира Facebook говорит.
«Приветствую дорогие соотечественники, сегодня молодежь Джавахети собралась здесь, потому что озадачена, больше чем когда-либо. Сегодня мы жалуемся, так как въехав в Армению житель Джавахети сталкивается с проблемой. На данный момент, те молодые люди, которые въехали в Армению с пасспортом Республики Армения не могут вернуться обратно на родину, в Джавахети”,-говорит Андраник Карслян.