Ռուսաստանն Ադրբեջանին առաջարկել է ԱԷԿ կառուցել
«Ռոսատոմ» ընկերությունն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին առաջարկ է արել՝ կապված ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման ոլորտում համագործակցության հետ: Այս մասին, ТАСС-ի հաղորդմամբ, ասել է ատոմային ոլորտում իրազեկ աղբյուրը:
«Ադրբեջանում կա ատոմային ոլորտ, սակայն չկա գործող ԱԷԿ: «Ռոսատոմն» առաջարկություն է արել: Նրանք մտածում են: Մենք առաջարկել ենք 2 ճանապարհ: Դրանից մեկը՝ արագացված կերպով անմիջապես սկսելը: ԽՍՀՄ տարիներին այնտեղ նույնիսկ ընտրել էին հարթակ ԱԷԿ-ի կառուցման համար»,- ասել է աղբյուրը:
Աղբյուրի խոսքով՝ Մոսկվայի առաջարկած երկրորդ տարբերակը միջուկային ոլորտում համագործակցության աստիճանաբար աճն է:
Աղբյուրը նշել է նաև, որ երկու երկրների միջև արդեն նախնական բանակցություններ են անցկացվել, որոնց արդյունքում էլ «Ռոսատոմ»-ը մշակել է առաջարկություններն ու ներկայացրել Ադրբեջանի նախագահի քննարկմանը:

Россия предложила Азербайджану построить АЭС
Росатом направил президенту Азербайджана предложения по сотрудничеству в области мирного использования атомной энергии, которые включают в себя строительство АЭС. Об этом заявил журналистам источник в атомной отрасли, знакомый с ходом переговоров.
«У Азербайджана есть атомная отрасль, но нет действующих АЭС. Росатом направил предложения, они думают. Мы предложили два пути: один - форсированно сразу начать. В советские времена там даже была выбрана площадка под атомную станцию, можно сразу выходить на площадку», - отметил источник, пишет ТАСС.
По его словам, второй вариант, предложенный Москвой, предполагает постепенное наращивание сотрудничества в ядерной сфере. «Можно идти не торопясь: сначала создать атомный реактор исследовательский, какие-то энергетические компетенции наработать, кадры подготовить. Так лет пять - шесть поработать (прежде чем выходить на проект строительства АЭС - ред.)», - сказал собеседник агентства.
Он также сообщил, что между двумя странами уже прошли предварительные переговоры, по итогам которых Росатом сформировал предложения по сотрудничеству и направил их на рассмотрение президенту Азербайджана.