Ե՞րբ կգումարվի նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նիստը
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական, «Իմ քայլը» դաշինքի անդամ Նիկոլայ Բաղդասարյանը, խոսելով ընտրությունների նախնական արդյունքների մասին, ասել է. «Եթե այս պահին արձանագրված թվերը հիմք ընդունենք, 5% և 7% թույլատրելի շեմը հաղթահարած կուսակցությունները կլինեն «Իմ քայլը» դաշինքը, ԲՀԿ-ն, «Լուսավոր Հայաստան»-ը, այդ դեպքում իրենք համամասնորեն կստանան այդ շեմը չհաղթահարած կուսակցությունների կամ դաշինքների թվերը, որի արդյունքում, եթե այս պահին պահպանենք դա, մոտավորապես 75-78%-ը կստանա «Իմ քայլը» դաշինքը, ինչը նշանակում է՝ մենք կունենանք 101-ից ավելի պատգամավոր, որովհետև 101-ը դա նվազագույն շեմն ա: Կավելանա նաև «Լուսավոր Հայաստան»-ի և ԲՀԿ-ի պատգամավորների քանակը՝ ըստ համամասնորեն իրենց հավաքած ձայների: Մենք կունենաք ոչ թե 101, այլ պայմանական ասեմ, 115 պատգամավոր»,- ասաց նա:
Նախնական հաշվարկով, եթե բողոքարկում տեղի չունենա, 7-րդ գումարման ԱԺ նիստը կկայանա Ամանորի նախաշեմին՝ դեկտեմբերի 29-ին:

Первое заседание НС Армении 7-го созыва может состояться в канун Нового года
Если взять за основу предварительные данные парламентских выборов, то к голосам за партии, которые преодолели 5% и 7% порог - блок «Мой шаг», партия «Процветающая Армения», партия «Просвещенная Армения», прибавятся голоса за партии или альянсы, которые не преодолели этот порог. Об этом заявил советник и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна, член блока «Мой шаг», Николай Багдасарян
«В результате, примерно 75-78% получит «Мой шаг». А это означает, что у нас будет более 101 депутата, потому что 101 - это минимальный порог. Число депутатов от ППА и «Просвещенной Армении» увеличиваться в зависимости от голосов, набранных кандидатами по пропорциональным спискам. У нас будет не 101, а, условно скажем, 115 », - отметил Багдасарян.
По предварительным подсчетам, если итоги выборов обжалованы не будут, то первое заседание парламента 7-го созыва состоится в канун Нового года, 29 декабря.