«Մշակվում է ԵԱՏՄ-ում միասնական վճարային համակարգ ստեղծելու գաղափարը». Տիգրան Սարգսյան
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ) մշակում է Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) միասնական վճարային համակարգ ստեղծելու գաղափարը: Այս մասին, РИА Новости-ի հաղորդմամբ, ասել է ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
«Քննարկվում է միասնական վճարային համակարգի ձևավորումն ու փոխադարձ վճարումների իրականացումը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է Տ. Սարգսյանը երեկ Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստից հետո:
Նա նշել է, որ այժմ գաղափարի շուրջ աշխատում են ԵԱՏՄ անդամ երկրների կենտրոնական բանկերը, որից հետո վերջնական տարբերակը, հնարավոր է, որ քննարկվի միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստերից մեկի ընթացքում:

Страны ЕАЭС рассматривают вопрос создания единой платежной системы — Тигран Саркисян
Страны ЕАЭС рассматривают инициативу создания платежной системы для взаимных платежей. Об этом заявил председатель коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Тигран Саркисян, передает в четверг РИА Новости.
"Есть инициатива по формированию платежной системы и по осуществлению взаимных платежей - это тоже одна из инициатив, которая обсуждается сегодня комиссией", - заявил он журналистам по итогам заседания Высшего Евразийского экономического совета в Петербурге.
Он отметил, что сейчас над концепцией формирования общего финансового механизма работают центральные банки стран ЕАЭС, после чего окончательный вариант может быть заслушан на одном из следующих заседаний межправсовета объединения.