«Դեղին բաճկոնավորները» հաղթեցին. Ֆրանսիայի իշխանությունները զիջումների գնացին
Ֆրանսիայի իշխանությունները պաշտոնապես հայտարարեցին բենզինի և դիզելային վառելիքի գների բարձրացումը սառեցնելու մասին: Այս մասին հայտարարել է երկրի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը:
France-Presse-ի փոխանցմամբ՝ սառեցումը կգործի 6 ամիս:
Այսօր հայտնի էր դարձել նաև, որ Ֆրանսիայի ողջ տարածքում ավելի քան 160 լիցքավորման կայան փակվել է վառելիքի պակասի պատճառով, իսկ 250-ն աշխատում է խափանումներով՝ բենզինի գների բարձրացման դեմ բողոքի զանգվածային ալիքի ֆոնին:
Հիշեցնենք, որ զանգվածային ցույցերն սկսվել էին նոյեմբերի 17-ից: Այսպես կոչված «դեղին բաճկոնավորները» բողոքում էին բենզինի գների բարձրացման դեմ: Շաբաթ օրը Փարիզում զանգվածային անկարգությունների հետևանքով բախումներ էին տեղի ունեցել ոստիկանների և ցուցարարների միջև, ցուցարարները մեքենաներ էին այրել, ձերբակալվել էր 412 մարդ, 133-ը վնասվածք էր ստացել, բարբարոսության բազմաթիվ դեպքեր էին գրանցվել:

«Желтые жилеты» победили: власти Франции пошли на уступки
Власти Франции официально вводят мораторий на рост цен на бензин и дизельное топливо на 6 месяцев. Об этом объявил премьер-министр страны Эдуар Филипп. Подобное требование было одним из главных у движения "желтые жилеты". Ранее сегодня сообщалось, что более 160 заправок закрыты во Франции из-за нехватки топлива, свыше 250 работают с перебоями в результате акций протеста против повышения цен на бензин.
Особенно сложная ситуация на западе и юго-востоке страны. Участники протестов выставили заграждения на подъездах к некоторым нефтяным хранилищам. На юге страны из-за дефицита топлива на бензоколонках возникли многокилометровые пробки на границе с Испанией. Во Франции с середины ноября проходят массовые акции протеста против роста цен на автомобильное топливо. В минувшую субботу в центре Парижа манифестации переросли в беспорядки. Были зафиксированы многочисленные случаи грабежей и вандализма.