Լուկաշենկոն մտադիր է բարձրացնել ԵԱՏՄ-ում տնտեսական խոչընդոտների հարցը
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ մտադիր է դեկտեմբերին Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք հանդիպմանը բարձրացնել Եվրասիական տնտեսական միությունում առկա տնտեսական խոչընդոտների հարցը:
«Կմեկնեմ Սանկտ Պետերբուրգ, որպեսզի Ամանորի նախաշեմին հանդիպեմ պետությունների ղեկավարների հետ և քննարկեմ հրատապ հարցերը: Եթե խոսենք Ռուսաստանի հետ համագործակցության մասին ինչպես միութենական պետության, այնպես էլ ԵԱՏՄ-ի շրջանակում, ապա կա մի խնդիր. մենք պայմանավորվել ենք աշխատուժի, կապիտալների, ծառայությունների, ապարանքների և այլնի ազատ տեղաշարժի մասին: Առանց դրա չի կարող լինել ԵԱՏՄ և նույնիսկ մաքսային միություն: Ինչո՞ւ այսօր դա չկա»,- ասել է նա «Россия-24»-ի հետ զրույցում:
Նա նաև նշել է, որ խոչընդոտների վերացման մասին պայմանավորվածությունն ամրագրվել է, սակայն գործնականում այդ խոչընդոտները շարունակում են գոյություն ունենալ:

Лукашенко намерен обсудить экономические барьеры с главами ЕАЭС
Президент Белоруссии Александр Лукашенко поднимет вопрос о барьерах, препятствующих свободе перемещения рабочей силы и торговле в рамках ЕАЭС, на встрече с главами стран-членов союза, которая пройдет в Санкт-Петербурге в декабре.
"Я полечу в Петербург для того, чтобы традиционного встретиться в канун нового года с главами государств и обсудить, при всем прочем, животрепещущие вопросы. Если говорить о нашем сотрудничестве с Россией и в рамках союзного государства, и ЕврАзЭС, у меня одна проблема: мы договаривались о свободном движении рабочей силы, капиталов, услуг, товаров и так далее — без этого не может быть ЕАЭС, и даже таможенного союза не может быть. Почему его сегодня нет?" — заявил он в интервью телеканалу "Россия-24".
Он отметил, что договоренности об упразднении барьеров были зафиксированы в целом комплексе договоров, но на практике они продолжают существовать.