Սորոսի հիմնադրամն Էրդողանի քննադատությունների պատճառով հեռանում է Թուրքիայից
Հունգարացի-ամերիկացի հայտնի ֆինանսիստ, միլիարդատեր Ջորջ Սորոսի հիմնադրամը՝ Open Society Foundations-ը, հայտնել է Թուրքիայում իր գործունեությունն ավարտելու մասին՝ այդ երկրի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի կողմից քննադատությունների ֆոնին, փոխանցում է DW-ի ռուսական ծառայությունը:
Էրդողանը Սորոսին մեղադրել է պետությունների միջև տարաձայնություններ առաջացնելու համար, ինչպես նաև 2013թ. մայիսին Ստամբուլի կենտրոնում տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի, 2016թ. հուլիսին պետական հեղաշրջման փորձի հետևում կանգնած լինելու համար:
Բացի այդ, Էրդողանը վստահեցրել է, որ Սորոսն աջակցել է թուրք հայտնի գործարար և Ստամբուլի Anadolu Kültür կազմակերպության ղեկավար Օսման Քավալին (վերջինը մեկ տարուց ավելի գտնվում է բանտում՝ առանց պաշտոնական մեղադրանքների առաջադրման):
Open Society Foundations-ը բոլոր մեղադրանքները հերքում է:
Ջորջ Սորոսը ծագումով Հունգարիայից է, վերապրել է Հոլոքոստն ու Open Society Foundations-ի միջոցով աջակցում է ողջ աշխարհում քաղաքացիական իրավունքի ոլորտի նախագծերին:

Фонд Сороса перестанет работать в Турции из-за давления властей
Фонд американского миллиардера Джорджа Сороса - Open Society Foundations - прекратит свою деятельность в Турции на фоне жесткой критики со стороны президента этой страны Реджепа Тайипа Эрдогана. Соответствующее заявление представителей этой благотворительной организации обнародовано в понедельник, 26 ноября.
Турецкий лидер обвинил американского филантропа в попытках "вызвать разногласия" между отдельными государствами и "подорвать" их структуру.
В местных СМИ также тиражировались утверждения, что Фонд стоял за протестами, проходившими в мае 2013 на площади Таксим в центре Стамбула, а затем охватившими и другие города Турции.
Кроме того, Эрдоган выражал уверенность, что Сорос оказывал поддержку Осману Кавале, крупному турецкому бизнесмену и председателю стамбульской некоммерческой организации Anadolu Kültür.
Тот более года находится в тюрьме без предъявления официальных обвинений.
Президент Турции возлагает на предпринимателя вину за финансирование лиц, якобы стоявших за неудавшейся попыткой госпереворота в июле 2016 года.
В Open Society Foundations все обвинения в свой адрес отвергают.
Джордж Сорос - выходец из Венгрии, переживший Холокост, - через свои Open Society Foundations поддерживает проекты в сфере гражданских прав во всем мире.