Վրաստանում խոստացել են մարել հարյուր հազարավոր քաղաքացիների պարտքերը. ընդդիմությունը դժգոհում է
Վրաստանում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի նախաշեմին իշխանությունները խոստացել են, որ ավելի քան 600 հազար քաղաքացիների պարտքերը կմարվեն, ընդդիմությունը դժգոհում է, գրում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Սև ցուցակում» հայտնված ավելի քան 600 հազար քաղաքացիների պարտքերը զրոյացնել խոստացել է երկրի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն: Նրա խոսքով՝ պարտքի մարումը կսկսվի դեկտեմբերի 15-ից և կավարտվի մինչև տարեվերջ:
Ըստ Վրաստանի կառավարության՝ խոսքն այն քաղաքացիների մասին է, որոնց պարտքն այս կամ այն ֆինանսական կառույցում գերազանցում է 2 հազար լարին (մոտ 752 դոլար):
Սակայն Մամուկա Բախտաձեի խոստումը սուր քննադատության է արժանացել ընդդիմության շրջանում:
Նախագահի ընդդիմադիր թեկնածու Գրիգոլ Վաշաձեի խոսքով՝ իշխանությունները ցանկանում են նախաձեռնությունը վերագրել կառավարությանը, այնինչ՝ բանկերը մինչև տարեվերջ մարում են անհույս պարտքերի մի մասը:
Նախաձեռնությունը քննադատել են նաև սոցցանցերի վրացական տիրույթում: Սոցցանցերում օգտատերերը նշում են, որ նախաձեռնությունն արդարացի չէ նրանց նկատմամբ, ովքեր ազնվորեն վճարում են բանկային վարկերը:
Բացի այդ, վրացական ընդդիմությունը կարծում է, որ այդպիսով կառավարությունը փորձում է օգնել Սալոմե Զուրաբիշվիլիին (Զուրաբիշվլին պաշտոնապես Վրաստանի նախագահական ընտրություններում անկախ թեկնածու է, սակայն նրան աջակցում է իշխող կուսակցությունը):
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 28-ին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների առաջին փուլում թեկնածուներից ոչ ոք չկարողացավ հավաքել հաղթանակի համար անհրաժեշտ ձայները:

В Грузии обещают списать долги сотням тысяч граждан. Почему недовольна оппозиция?
Накануне второго тура президентских выборов в Грузии правительство объявило, что больше 600 тыс. граждан простят их долги. Оппозиция ранее выступила с похожей инициативой, но объявленное решение назвала предвыборным обманом и трюком властей.
Обнулить долги более 600 тысяч граждан, оказавшихся в так называемом черном списке, пообещал премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе.
Списание долгов общей суммой около полутора миллиардов лари (порядка полумиллиона долларов), по словам премьера, начнется 15 декабря и завершится до нового года.
В правительстве говорят, что речь идет о гражданах, задолженность которых не превышает двух тысяч лари в том или ином финансовом институте (около 752 долларов), и которые больше чем на год просрочили выплату долга.
Но обещание премьера вызвало резкую критику оппозиции.
По словам кандидата в президенты от оппозиционного объединения "Сила в Единстве" Григола Вашадзе, власти хотят представить как инициативу правительства то, что банки и так делают в конце каждого года, списывая часть безнадежных долгов.
Инициатива правительства вызвала шквал критики не только со стороны оппозиции. В соцсетях некоторые отмечали, что инициатива несправедлива по отношению к тем, кто честно выплачивает банковские кредиты.
Грузинская ассоциация молодых юристов, "Международная прозрачность - Грузия" и Международное общество по справедливым выборам и демократии в совместном заявлении отметили, что этим вопросом должны заинтересоваться правоохранительные органы.
По их словам, речь может идти о масштабном и беспрецедентном нарушении.
Оппозиция утверждает, что правительство пытается помочь Саломе Зурабишвили.
Зурабишвили формально - независимый кандидат на президентских выборах в Грузии, но ее поддерживает правящая партия.
В первом туре выборов 28 октября ни один из кандидатов не смог набрать необходимые для победы более половины голосов избирателей.