ԱՄՆ-ը վերջին 20 տարում պատերազմների համար 6 տրիլիոն դոլար է ծախսել
Վերջին 20 տարում Միացյալ Նահագները պատերազմների համար 5,9 տրիլիոն դոլար են ծախսել: Այս մասին վկայում են Բրաունի համալսարանի պրոֆեսորի հետազոտությունները:
Զեկույցում ասվում է, որ այդ գումարը ներառում է ոչ միայն Պենտագոնի, այլ նաև Պետքարտուղարության ծախսերը (միջոցներ պատերազմի վետերանների խնամքի, ահաբեկչական հարձակումների կանխման և դրանց արձագանքման համար):
Հետազոտությունը մեջբերում է նաև վիճակագրություն, որի համաձայն՝ 2001թ. ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ պատերազմներում ավելի քան 480 հազար մարդ է զոհվել, մոտ կեսը՝ խաղաղ բնակիչներ:
Այս տարվա մայիսին հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ը 2001թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունից հետո ահաբեկչության դեմ պայքարի համար մոտ 2,8 տրիլիոն դոլար էր ծախսել:

США потратили на войны 6 триллионов долларов
За последние 20 лет США потратили на ведение войн около 5,9 триллиона долларов. Об этом свидетельствуют данные исследования профессора Брауновского университета Неты Крауфорд.
В докладе говорится, что в эту сумму входят не только потраченные Пентагоном деньги, но и «расходы, связанные с войной, со стороны Госдепа». В их числе средства на уход за ветеранами войны, проценты по долгу за войны, предотвращение террористических актов и реагирование на них.
В исследовании также приводится статистика, согласно которой с 2001 года в войнах с участием США погибли больше 480 тысяч человек. Около половины из них — мирные жители. 10 миллионов человек были вынуждены сменить место жительство.
В мае текущего года сообщалось, что США после терактов 11 сентября 2001 года потратили на борьбу с терроризмом примерно 2,8 триллиона долларов.