Նորվեգիան փակում է Ադրբեջանում իր դեսպանատունը
Նորվեգիայի ԱԳՆ-ը հայտնել է 2019թ. Արդբեջանում իր դեսպանատունը փակելու և Թբիլիսիում դիվանագիտական առաքելություն բացելու մասին, գրում է Sputnik-georgia-ն:
«Վրաստանը եվրասիական տարածքում մեր գլխավոր գործընկերներից մեկն է: Տարիների ընթացքում Վրաստանն ընթացել է բարեփոխումների ճանապարհով, ինչը նրան առավել մոտեցրեց եվրոպական և եվրոատլանտյան կառույցներին: Նորվեգիան որոշել է դեսպանատուն բացել Վրաստանում: Այդպիսով ավելի հարմար կլինի հետևել տարածաշրջանային իրադարձությունների զարգացմանը»,- ասվում է Նորվեգիայի ԱԳՆ-ի հաղորդագրության մեջ:
Վրաստանն ու Նորվեգիան դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել 1992թ. հունիսին: Վրաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունը Նորվեգիայում բացվել է 2012թ.: Իսկ ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա այդ երկրի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների պատասխանատուն կլինի Թուրքիայում գտնվող դեսպանատունը։ Միաժամանակ Նորվեգիան նախատեսում է գլխավոր հյուպատոսարան բացել Բաքվում։

Норвегия закрывает посольство в Азербайджане и открывает дипмиссию в Тбилиси
МИД Норвегии сообщил о закрытии в 2019 году посольства в Азербайджане и открытии дипмиссии в Тбилиси, пишет sputnik-georgia.ru со ссылкой на сайт министерства.
Грузия и Норвегия установили дипломатические отношения 5 июня 1992 года. Грузинское диппредставительство открылось в Норвегии в 2012 году, а Грузию пока покрывает норвежское посольство в Баку.
«Грузия является одним из наших главных партнеров в Евразийском регионе. Многие годы она следовала по пути реформ, которые сделали ее ближе к европейским и евроатлантическим структурам. Опираясь на общую оценку норвежских интересов и наших связей со странами Южного Кавказа, Норвегия решила открыть посольство в Грузии. Благодаря постоянному представительству в Тбилиси нам будет удобно наблюдать за развитием событий в регионе в целом», – заявил министр иностранных Ине Эриксен Серейде.
Что касается Азербайджана, за дипломатические отношения с этой страной будет отвечать посольство в столице Турции, Анкаре. При этом Норвегия планирует создать в Баку генеральное консульство.