Այսօր Աստանայում կարող են ընտրել ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարին
Այսօր Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում տեղի կունենա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստը:
Նիստի ընթացքում կքննարկվի նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցը, գրում է РИА Новости-ն:
Նիստին կմասնակցեն Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Ղրղզստանի, Բելառուսի նախագահները, ինչպես նաև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը:
Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովի խոսքով՝ ՀԱՊԿ երկրների առաջնորդները նեղ շրջանակում՝ փակ դռների հետևում, քննարկեն կազմակերպության նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրության հարցը:
Ավելի վաղ Коммерсант պարբերականը հայտնել էր, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար կարող է նշանակվել Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:

На саммите ОДКБ в Астане могут избрать нового генсека
Саммит стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) пройдет в четверг в столице Казахстана.
На саммите, помимо остальных вопросов, обсудят кандидатуру нового генсека организации вместо Юрия Хачатурова, проходящего в Армении по делу о свержении конституционного строя, пишет РИА Новости.
Ранее озвучивалось, что во встрече будут участвовать главы Казахстана, России, Кыргызстана, Беларуси, а также исполняющий обязанности премьера Армении.
По словам помощника президента Российской Федерации Юрия Ушакова, лидеры ОДКБ в узком составе за закрытыми дверями обсудят вопрос избрания нового генсекретаря организации.