Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը շնորհել են վիրաբույժին և ԴԱԻՇ-ի նախկին պատանդին
Նորվեգիայի Նոբելյան հանձնաժողովը հայտնել է 2018թ. Նոբելյան մրցանակակիրների անունները: Մրցանակներն շնորհվել են վիրաբույժ Դենիս Մուքվեգեին և ԴԱԻՇ-ի նախկին պատանդ, իրավապաշտպան Նադյա Մուրադին:
Կոնգոյի ժողովրդավարական հանրապետությունից վիրաբույժ Դենիս Մուքվեգեն թեկնածուների ցանկում էր արդեն 10 տարի: Նա բազմիցս դատապարտել է զանգվածային բռնաբարությունների դեպքերի համար անպատժելիությունն ու քննադատել Կոնգոյի ղեկավարությանն ու այլ երկրներին՝ զինված հակամարտություններում կանանց նկատմամբ սեռական բռնության կանխման հարցում պասիվության համար:
25-ամյա Նադյա Մուրադը գերեվարվել էր ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման կողմից 2014թ.-ին, 2016թ.-ին արդեն նախկին պատանդը դարձել է ՄԱԿ-ի՝ թմրամիջոցների և հանցագործության դեմ պայքարի գրասենյակի դեսպան: Նադյա Մուրադը դարձել է առաջին մարդը, ով գերություն է վերապրել և նշանակվել նման պաշտոնի:
Նշենք, որ անցած տարի Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր էր դարձել Միջուկային զենքի ոչնչացման միջազգային ընկերությունը (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN):

Нобелевскую премию мира получили хирург Денис Муквеге и бывшая пленница ИГ Надя Мурад
Норвежский нобелевский комитет назвал в Осло лауреатов Нобелевской премии мира за 2018 год. Награду в этом году получили хирург Денис Муквеге и бывшая пленница ИГ, ставшая правозащитницей, Надя Мурад за усилия "по прекращению использования сексуального насилия в качестве оружия войны и вооруженных конфликтов".
Хирург Денис Муквеге из Демократической республики Конго был в списке претендентов на получение премии на протяжении десяти лет. Муквеге неоднократно осуждал безнаказанность за случаи массовых изнасилований и критиковал конголезское правительство и другие страны за пассивность в пресечении сексуального насилия в отношении женщин в военных конфликтах.
25-летняя Надя Мурад Баси Тага, была захвачена в рабство боевиками террористической группировки "Исламское государство" в 2014 году. Иракский регион Синджар, заселенный преимущественно представителями общины курдов-езидов был освобожден курдскими вооруженными формированиями "пешмерга" в конце 2015 года. В 2016 году бывшая пленница ИГ стала послом по защите достоинства переживших торговлю людьми от управления ООН по наркотикам и преступности. Мурад стала первым человеком, который пережил рабство и был назначен на такую должность.
В прошлом году обладателем Нобелевской премии мира стала Международная кампания за уничтожение ядерного оружия (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN).