ԱՄՆ-ի իշխանություններն Իլոն Մասքին մեղադրանք են առաջադրել
ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների գծով հանձնաժողովը (SEC) մեղադրանք է առաջադրել Tesla-ի հիմնադիր Իլոն Մասքին՝ խարդախության համար: Մեղադրանքն առաջադրվել է ընկերությունը ոչ հանրային դարձնելու մտադրության մասին Մասքի հայտարարությունից հետո:
«Գործը ներառում է մի շարք սուտ և մոլորության մեջ գցող հայտարարություններ՝ արված Tesla-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասքի կողմից: 2018թ. օգոստոսի 7-ին վերջինը հայտարարել է, որ Tesla-ն կդարձնի մասնավոր ընկերություն»,- ասվում է մեղադրական հայցում:
Հանձնաժողովը հայտնել է նաև, որ Մասքի հայտարարությունը խառնաշփոթ է առաջացրել և վնաս հասցրել ներդրողներին:
Ինքը՝ Մասքը, մեղադրանքներն անհիմն է անվանել:
«Ես գործել եմ ճշմարտության, թափանցիկության և ներդրողների շահերից ելնելով: Ամբողջականությունն իմ կյանքի կարևորագույն արժեքներից է, և փաստերը կապացուցեն, որ ես այն ոչ մի կերպ չեմ խախտել»,- ասել է նա CNBC-ի հետ զրույցում:

Власти США предъявили Илону Маску обвинения в мошенничестве
Комиссия по ценным бумагам и биржам США (SEC) предъявила основателю Tesla Илону Маску обвинения в мошенничестве из-за его заявлений о намерениях сделать компанию непубличной.
«Это дело включает серию ложных и вводящих в заблуждение заявлений, сделанных Илоном Маском, генеральным директором Tesla, Inc. 7 августа 2018 года относительно того, чтобы сделать Tesla, публичную акционерную компанию, частной», — говорится в иске,поданном SEC в окружной суд США по южному округу Нью-Йорка.
В комиссии считают, что заявления Маска привели к путанице и сбоям на бирже и нанесли вред инвесторам.
Ранее сообщалось, что Министерство юстиции ведет уголовное расследование по поводу возможного мошенничества в связи с заявлениями Маска. На этом фоне акции Tesla упали на шесть процентов.
Сам Маск назвал обвинения необоснованными.
«Я всегда действовал в интересах правды, прозрачности и инвесторов. Целостность — самая важная ценность в моей жизни, и факты покажут, что я никогда не нарушал ее никаким образом», — заявил он в интервью CNBC.