«Եղբայրական երկրների համար բացառություններ չեն լինի». Ռուսաստանում կարգելեն օտարերկրյա վարորդական իրավունքով աշխատանքը
Չորեքշաբթի, 26 սեպտեմբերի, 2018 թ., 14:40
ՌԴ Պետդումայում օրինագիծ է ներկայացվել, որով արգելվում է օտարերկրյա վարորդական իրավունքով աշխատանքը: Ներկայում «Ճանապարհային անվտանգ երթևեկության մասին» օրենքում ևս կա նման կետ, սակայն բացառություններ են արվել ԵԱՏՄ երկրների քաղաքացիների համար (Հայաստան, Բելառուս, Ղազախստան, Ղրղզստան, ինչպես նաև երկրներում, որտեղ ռուսերենը պաշտոնական լեզու է, օրինակ՝ Հարավային Օսիա), գրում է Комсомольская правда պաբերականը:
«Եղբայրական երկրների համար բացառություններ չեն լինի»,- նշում է պաբերականը:
Օրինագծի հեղինակն է սենատոր Ահմատ Սալպագարովը Կարաչաևո-Չերկեսիայից: Նա նշել է, որ ՌԴ տարածքում օտարերկրացի վարորդների մասնակցությամբ վթարների թիվն աճում է:
ՌԴ ՆԳՆ-ի տվյալների համաձայն՝ այս տարվա առաջին 6 ամսիներին գրանցվել է 2395 ճանապարհատրանսպորտային պատահար օտարերկրացի վարորդների մասնակցությամբ, որոնց հետևանքով մահացել է 246 մարդ:

Работать водителями с иностранными правами запретят
В Госдуму внесли законопроект, который запрещает работать водителем человеку с иностранными правами. В нынешнем в законе «о безопасном дорожном движении» тоже есть такой пункт. Однако сделаны исключения для граждан Евразийского экономического союза (Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии), а также стран, где русский язык признан официальным (Южной Осетии).
Автор законопроекта - сенатор из Карачаево-Черкессии Ахмат Салпагаров. Он отметил, что количество аварий с участием водителей-иностранцев в стране растет. А поскольку они массово устраиваются в сервисы такси – это подрывает авторитет всей отрасли.
По данным МВД, на первые 6 месяцев этого года аварии с водителями-иностранцами оформлялись 2 395 раз. В них погибли 246 человек.