Թրամփի նախկին փաստաբանը խոստովանել է, որ հանցանք է գործել նախագահի հրամանով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախկին փաստաբան Մայքլ Քոենը խոստովանել է, որ իրեն մեղավոր է ճանաչում մեղադրական 8 կետերով, հաղորդում է AFP-ը:
Քոենը հայտարարել է, որ հանցանք է գործել նախագահ Թրամփի հրամանով, հարկային մեքենայություններ կատարել, խախտել նախագահական քարոզարշավի ֆինանսավորման մասին օրենքը:
Բացի այդ, Քոենն ասել է, որ կանխել է տեղեկատվության հրապարակումը, որը կարող էր վնաս հասցնել նախագահի թեկնածուին և նրա նախընտրական քարոզարշավին:
«Քոենը դատական նիստի ժամանակ հայտարարել է, որ 130 և 150 հազար դոլար է վճարել 2 կնոջ ընտրությունների ընթացքին ազդելու համար»,- ասել է դաշնային դատավորը:
Քոենը չի նշել անանց անունները, սակայն վճարված գումարը համապատասխանում է այն նույն գումարին, որի դիմաց պոռնոդերասանուհի Սթորմի Դենիելսը լռել է Թրամփի հետ կապի մասին:
«Եթե այդ վճարումները հանցանք էին Քոենի համար, ապա ինչո՞ւ դրանք հանցանք չեն Դոնալդ Թրամփի համար»,- Twitter-ի իր էջում գրել է Քոենի փաստաբանը:

Бывший адвокат Трампа признался в совершении преступления по его поручению
Бывший адвокат президента США Дональда Трампа Майкл Коэн признал, что он виновен по 8 пунктам обвинения. Также Коэн под присягой заявил, что пошел на преступление по поручению Трампа.
Об этом сообщило AFP.
В частности, Майкл Коэн признал свою вину в налоговом мошенничестве, финансовых махинациях и нарушении закона о финансировании президентских кампаний.
По словам экс-адвоката Трампа, он в координации и по указанию кандидата на федеральный пост предотвратил публикацию информации, которая могла нанести вред кандидату и его предвыборной кампании.
"Коэн заявил на судебном заседании, что заплатил 130 и 150 тыс. долларов двум женщинам с основной целью повлиять на выборы", - заявил федеральный судья.
Коэн не назвал женские имена и фамилию Трампа, но суммы выплат соответствуют платежам за молчание относительно сексуальной связи с Трампом порноактрисе Сторми Дениэлс и модели Playboy Карен Макдугал непосредственно перед выборами.
"Если эти платежи были преступлением для Майкла Коэна, то почему они не были преступлением для Дональда Трампа?", - написал адвокат Коэна Ленни Дэвис на странице в Twitter.