Facebook-ը ջնջել է Ռուսաստանի և Իրանի հետ կապ ունեցող էջերը
Facebook ընկերությունը մի շարք էջեր և խմբեր է ջնջել իր սոցցանցում, ինչպես նաև Instagram-ում՝ դա բացատրելով նրանով, որ այդ էջերի և խմբերի մի մասը կապ ունի Ռուսաստանի, մյուս մասը՝ Իրանի հետ, հաղորդում է CNN-ը:
Նշվում է, որ այդ էջերն ու խմբերը կապ չեն ունեցել միմյանց հետ, սակայն նույն ռազմավարությունն են օգտագործել՝ հաշիվներ ստեղծել:
«Մենք արգելում ենք նման պահվածքը, քանի որ ցանկանում ենք, որպեսզի Facebook-ին միացող մարդիկ վստահեն մեզ»,- բացատրել են ընկերությունում:
Հաղորդվում է նաև, որ ջնջվել են 652 իրանական հաշիվներ, որոնք թիրախավորված են եղել Մերձավոր Արևելքի, Լատինական Ամերիկայի, ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի լսարանին:
«Մենք ջնջել ենք նաև էջերը, խմբերն ու հաշիվները, որոնք, հնարավոր է, որ կապ ունեն ռուսական հետախուզական ծառայությունների հետ»,- հավելել են ընկերությունում:
Իր հերթին, մեկ այլ ամերիկյան ընկերություն՝ Twitter-ը, հայտնել է 284 հաշիվների ջնջման մասին, որոնց զգալի մասն ունեցել է իրանական ծագում և զբաղվել է մանիպուլյացիայով:

Facebook удалила страницы, "связанные с Россией и Ираном"
Компания Facebook удалила ряд страниц и групп в своей социальной сети, а также в сервисе Instagram, объяснив свои действия тем, что с аккаунтов осуществлялись "согласованные недостоверные действия", причем "часть этой деятельности имеет происхождение в Иране, а часть — в России".
Отмечается, что "иранские" и "российские" аккаунты не были связаны между собой, но "использовали схожую тактику, создавая сети учетных записей, чтобы ввести других в заблуждение о том, кто они и что делают".
"Мы запрещаем такое поведение, потому что хотим, чтобы люди могли доверять связям, которые они заводят в Facebook", — объяснили в компании.
Удалены 652 "иранских" аккаунта, которые были нацелены на аудиторию на Ближнем Востоке, в Латинской Америке, США и Великобритании, говорится в сообщении.
"Мы удалили страницы, группы и учетные записи, возможно, связанные с источниками, которые правительство США ранее определило как российские военные разведывательные службы. Это не имеет отношения к деятельности, обнаруженной в Иране", — добавили в компании.
В свою очередь, в другой американской компании Twitter заявили, что удалили 284 аккаунта, значительная часть которых имела иранское происхождение, за то, что они "занимались скоординированными манипуляциями".