Իսրայելի Քնեսեթը կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը
Իսրայելի խորհրդարանը (Քնեսեթ) հավանություն է տվել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը խորհրդարանի օրակարգում ընդգրկելու առաջարկին: Այս մասին հայտնում է Քնեսեթի մամուլի ծառայությունը:
Որոշումն ընդունվել է մայիսի 23-ին Իսրայելի խորհրդարանի պատգամավորների կողմից առանց առարկությունների:
«Հայոց ցեղասպանության ժխտումը հետք է թողնում Իսրայելի Պետության բարոյական կերպարի վրա, հատկապես եթե դա տեղի է ունենում քաղաքական նկատառումներով»,- ասել է նախաձեռնության հեղինակ՝ «Մերեց» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության պատգամավոր Թամար Զանդբերգը:
Հարցը քննարկելու օգտին են քվեարկել դահլիճում ներկա գտնված բոլոր 16 պատգամավորները:
Քննարկումը կանցկացվի մայիսի 30-ին:
Հիշեցնենք, որ երեկ իսրայելական ԶԼՄ-ները հայտնել էին հարցը քննարկելու պատրաստակամության մասին: Նշենք, որ Քնեսեթում Ցեղասպանության ճանաչման մասին հարց է բարձրացվում թուրք-իսրայելական հարաբերությունների սրման ֆոնին: Երկու երկրների միջև դիվանագիտական ճգնաժամի պատճառ են դարձել Գազայի հատվածում իսրայելցի զինվորականների և պաղեստինցիների բախումները:

Парламент Израиля обсудит вопрос о признании геноцида армян
Израильские парламентарии постановили провести пленарное обсуждение вопроса о признании геноцида армянского народа на фоне обострения отношений с Турцией, сообщила пресс-служба Кнессета.
Решение не встретило возражений со стороны правительства, которое в прошлом старалось блокировать подобные инициативы.
"Непризнание геноцида армян — это моральное пятно на Государстве Израиль, особенно если это происходит в угоду политической коньюнктуре", — заявила автор предложения, лидер левой партии "Мерец" Тамар Зандберг.
За то, чтобы обсудить вопрос всем составом парламента, а не в комиссиях, как бывало до сих пор, проголосовали все 16 присутствовавших в зале депутатов, сообщил Кнессет.
Голосование в Кнессете прошло в разгар резкого обострения израильско-турецких отношений со взаимной высылкой послов и генеральных консулов. Причиной дипломатического кризиса стало возмущение, которое вызвала в Анкаре гибель десятков палестинцев в столкновениях с израильскими войсками на границах сектора Газа.