Հակառակ Թրամփի նախընտրական խոստումների՝ ԱՄՆ-ի պետական պարտքը նոր ռեկորդի է հասել
ԱՄՆ-ի պետական պարտքը նոր ռեկորդի է հասել՝ գերազանցելով 21 տրիլիոն դոլարը: Այս մասին են վկայում ամերիկյան ֆիննախի տվյալները: Այս գումարի մի մասը՝ 5,6 միլիոն տրիլիոնը կազմում է ներպետական պարտքը, մնացածը բաժին է ընկնում մասնավոր ներդրողներին՝ ֆիզիկական ու իրավաբանական անձանց:
Թրամփի նախընտրական խոստումներից մեկն էլ եղել է պետական պարտքի մարումը: Նա ընգրողներին հավատացնում էր, որ իր տնտեսական միջոցառումները թույլ կտան լուծել այդ խնդիրը, սակայն նրա նախագահության առաջին իսկ տարում պետական պարտքն աճել է ավելի քան տրիլիոն դոլարով: Բարաք Օբամայի օրոք պետպարտքը 10.6 տրիլիոնից հասել էր 19.9 տրիլիոն դոլարի՝ առաջացնելով հանրապետականների զայրույթը:
Պետպարտքի ավելանալուն զուգահեռ շարունակում է աճել նաև բյուջեի դեֆիցիտը, որը փետրվարին նույնպես հասավ ռեկորդային ցուցանիշի՝ 215 միլիոն դոլարի: ԱՄՆ-ում անկում են ապրում եկամուտներն ու շարունակում են աճել ծախսերը:

Госдолг США установил абсолютный рекорд
Государственный долг США достиг нового рекорда, превысив 21 триллион долларов. Об этом свидетельствуют данные американского минфина.
Доля внутригосударственного долга составляет 5,6 триллиона долларов. Остальной объем - 15,3 триллиона долларов - приходится на долю частных инвесторов — физических и юридических лиц.
Одним из предвыборных обещаний Дональда Трампа была ликвидация государственного долга США. Президент уверял избирателей в том, его экономические меры позволят решить эту проблему, однако за год президентства Трампа госдолг только вырос - более чем на триллион долларов.
За увеличение государственного долга республиканцы критиковали предыдущего руководителя страны - Барака Обаму, за два президентских срока которого госдолг США вырос с 10,6 триллионов до 19,9 триллионов долларов. Параллельно с этим продолжает расти дефицит бюджета США, который в феврале также достиг нового рекорда — 215 миллиардов долларов. У страны падают доходы и продолжают расти расходы.