ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը կոչ է արել իշխանությունը կանանց հանձնել
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը՝ շնորհավորելով կանանց Միջազգային տոնը, հայտարարել է, որ գենդերային հավասարության հասնելու համար կանանց անհրաժեշտ է իշխանական իրավասություններ հանձնել: Այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի նորությունների ծռայության հաղորդագրության մեջ:
«Մենք ապրում ենք աշխարհում, որտեղ իշխում են տղամարդիկ: Դա վերաբերում է ինչպես կառավարություններին, պետական մարմիններին ու մասնավոր ոլորտներին, այնպես էլ միջազգային կազմակերպություններին, ինչպիսին ՄԱԿ-ն է: Այդպիսով, գենդերային հավասարության գլխավոր հարցը իշխանության հարցն է: Եվ այդ իսկ պատճառով մեր գլխավոր խնդիրն է կանանց իշխանությունը հանձնելը»,- ասել է Գուտերեշը:
Նա նաև նշել է, որ կազմակերպությունն արդեն հասել է գենդերային հավասարության ավագ ղեկավարների խմբում, և այժմ այն մտադիր է հասնել նույն հավասարությանը ողջ աշխարհում:

Генсек ООН призвал дать власть женщинам
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, поздравляя женщин с Международным женским днем, заявил, что для достижения гендерного равенства следует наделить их большими властными полномочиями. Об этом сообщает Служба новостей ООН.
«Мы живем в мире, в котором доминируют мужчины и в культуре которого доминируют мужчины. Это касается как правительств, государственных органов и частного сектора, так и международных организаций, подобных ООН. Таким образом главный вопрос гендерного равенства — это вопрос власти. И поэтому наша самая главная задача — дать власть женщинам», — сказал Гутерриш.
Он также отметил, что организация уже достигла гендерного паритета в группе старших руководителей и что теперь она намерена добиться этого же на уровне управленцев ООН во всех странах.