Ադրբեջանի և Թուրքիայի 10 քաղաքացիներ Իրաքում ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել
Իրաքի դատարանը բարձրագույն պատժի՝ ցմահ ազատազրկման է դատապարտել Թուրքիայի մի քաղաքացուհու՝ ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորմանն աջակցելու մեղադրանքով, հաղորդում է ТАСС-ը՝ հղում անելով Al Sumaria հեռուստաալիքին:
Այս մասին հայտարարել է երկրի Բարձրագույն դատական խորհրդի ղեկավար Աբդել Սաթար Բիքդարին:
Բացի այդ, նույն մեղադրանքով ցմահ ազատազրկման են դատապարտվել Ադրբեջանի 10 քաղաքացուհիներ:
Ավելի վաղ արևմտյան ԶԼՄ-ները գրել էին, որ Իրաքի իշխանությունները ԴԱԻՇ-ի մի քանի հարյուրավոր կին գրոհայիններին էին ձերբակալել, նրանց թվում ԵՄ-ի, Ասիայի, ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի քաղաքացիներ կան:
Անցած տարվա դեկտեմբերին Իրաքի վարչապետ Հեյդար ալ Աբադին հայտարարել էր ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման դեմ լիարժեք հաղթանակի մասին:

СМИ: суд в Ираке приговорил к смертной казни гражданку Турции за поддержку ИГ
Иракский суд приговорил к высшей мере наказания гражданку Турции, осужденную за поддержку террористической группировки "Исламское государство" (ИГ). Об этом сообщил в понедельник телеканал Al Sumaria.
По словам представителя Высшего судебного совета страны Абдель Саттара Биркдара, еще десять гражданок Турции и Азербайджана получили пожизненное заключение.
Как утверждали ранее западные СМИ, власти Ирака задержали несколько сотен жен боевиков ИГ. Среди них гражданки стран ЕС, Азии, США, а также выходцы из РФ.
Премьер-министр Ирака Хейдар аль-Абади объявил в декабре 2017 года о поражении группировки "Исламское государство" в республике.