«Love is…»-ի ստեղծման ու նրա հեղինակների հուզիչ սիրո պատմությունը
«Love is…» կոմիքսները, որոնք այժմ կարելի է գտնել նույնանուն մաստակների տուփի մեջ, ստեղծվել են նորզելանդացի նկարիչ մուլտիպլիկատոր Քիմ Գրոուֆի կողմից: Երբ Քիմը 19 տարեկան է եղել, թողել է ամեն ինչ ու մեկնել ճանապարհորդելու աշխարհով մեկ: 6 տարի անց նա հասել է Քալիֆորնիա, որտեղ էլ ծանոթացել է իտալացի Ռոբերտո Քասալայի հետ: Նա իր սիրեցյալի համար անձեռոցիկի վրա պարբերաբար նկարել է տեսարաններ՝ թմբլիկ ու մերկ աղջկա ու տղայի մասնակցությամբ: «Ես փոքրիկ էսքիզներ էի անում, որ արտահայտեմ իմ զգացմունքները,- ասել է նա,- դա նույնն էր, ինչ օրագիր պահելը»:«Love is…» Քիմ ու Ռոբերտոն ամուսնացել են նորզելանդական այն նույն եկեղեցում, որտեղ որ պսակադրվել են Քիմի ծնողները: Հարսնացուի գլխին եղել է մարգարտածաղկե թագ ու քող, նույնպիսին նա հետագայում պատկերել է իր հերոսուհու գլխին: «Love is…»«Իմ հայրը մահացել է, երբ ես երիտասարդ եմ եղել, այնպես որ, երբ Ռոբերտոն խնդրեց իմ ձեռքը, ես համաձայնեցի՝ ասելով՝ չմեռնես, քանի ես կամ: Նա ծիծաղեց և ասաց՝ կփորձեմ»:Քիմ Գրոուֆ և Ռոբերտո Քասալա Ամուսնությունից հետո Ռոբերտոն որոշել է դառնալ կոմիքսների թողարկման պրոդյուսերն, ու այսպես 1970-ի հունվարի 5-ին «Love is…»-ը լույս է տեսել: Իսկական նկարչուհի Քիմն իրեն երբեք չի համարել. հարցազրույցներից մեկում նա ասել է. «Եթե ես կարողանայի, ռոմանտիկ եգեր կգրեի, սիրո մասին երգերն ինձ խորապես հուզում են: Բայց գեղեցիկ գրել ես չգիտեմ, ուստի ստիպված ընտրեցի այլ թեմա՝ իմ զգացմունքներն արտահայտելու»:Քիմ և Ռոբերտո Քասալաներ Կոմիքսները շատ արագ են հռչակ ձեռք բերել, դրանք սկսել են տպել ոչ միայն ամսագրում, այլև մարզաշապիկների, օրացույցների, պաստառների, բաժակների ու այլ առարկաների վրա: «Love is…»-ի հերոսները հարաբերությունների տարբեր փուլեր են անցում՝ ծանոթությունից մինչև ամուսնություն և հերոսներից մեկի մահ: Ինչպես կոմիքսի հերոսներն, այնպես էլ Քիմն ու Ռոբերտոն, երեխաներ են ունենում, միայն թե հերոսներն ունենում են տղա և աղջիկ, իսկ Քիմն ու Ռոբերտոն՝ երկու տղա: Տղաները ծնվել են, երբ ընտանիքն արդեն Անգլիա է տեղափոխված եղել:«Love is…»
«Love is…»-ն այնքան է տարածվել, որ Ռոբերտոն ստանձնել է կոմիքսների գործերի ղեկավարությունն ու ստեղծվել է առանձին ընկերություն՝ Minikim-ը: Ցավոք, ընտանիքի երջանկությունը երկար կյանք չի ունեցել: 1975-ին Ռոբերտոյի մոտ հայտնաբերվել է ձվարանների անբուժելի ու շատ ագրեսիվ քաղցկեղ: Քիմը դադարել է աշխատել կոմիքսների վրա, որպեսզի ավելի շատ ժամանակ անցկացնի սիրելի հետ: Բայց առհասարակ հրաժարվել դրանցից նա չէր կարող, ուստի խնդրել է անգլիացի նկարազարդող Բիլ Էսփրիին իր փոխարեն նկարել կոմիքսներ ու ստորագրել իր իսկ կեղծանունով: Հենց Բիլի վրձնից են ծնվել առաջին գունավոր «Love is…»-ները:«Love is…» Հաջորդող մեկ տարին Քիմն անց է կացրել ամուսնու համար դեղեր փնտրելով՝ փորձելով նրան հեռու պահել վատ լուրերից: 1975-ին Ռոբերտոյին վիրահատել են: «Մենք խոսում էինք Սուրբ ծննդի նվերների մասին, և ես ասացի, որ չեմ ուզում ադամանդյա մատանի, այլ ուզում եմ երեխա»: Այդ ժամանակ էլ ամուսինները վճռեցին, որ պահպանեն Ռոբերտոյի սերմնահեղուկը, որը պետք կգար, եթե չստացվեր երեխա բեղմնավորել մինչև Ռոբերտոյի մահը: Ռոբերտո Քասալին մահացել է 1976 թվականին՝ 31 տարեկան հասակում, և կոմիքսներում մնացել է միայնակ աղջիկ Քիմը՝ տապանաքարի մոտ: 16 ամիս անց Քիմը լույս աշխարհ է բերել երեխայի՝ կիրառելով ամուսնու սառեցված սերմնահեղուկը: Ու թեև այրին ստացել է աջակցության բազմաթիվ նամակներ, կրոնական լրատվամիջոցներում նրան մեղադրել են «կրոնական բարքերին դեմ գնալու համար»:Քիմ Քասալա և Միլո Ես ու Ռոբերտոն շատ էինք ուզում մեր 2 որդիներին քույր կամ ևս մեկ եղբայր նվիրել: Այժմ, շնորհիվ բժիշկների հոգատարության ու համբերության, դա հնարավոր դարձավ: Ես ստացա ևս մեկ հիշատակ իմ հիանալի ամուսնուց»: Բրիտանական թերթերը երեխային կնքեցին «Հրաշամանուկ» անունով, իսկ թողարկված «Love is…»-ում հերոսուհին մանկասայլակ էր քշում, գրառումն էլ այսպիսին էր. «Ուրախ ենք ներկայացնել Միլո Ռոբերտոյին: Ծնողները՝ Քիմ և Ռոբերտո (հետմահու, արհեստական բեղմնավորման ճանապարհով)»: Ի պատասխան իրեն քննադատողներին՝ Քիմը գրել է. «Միլոն այստեղ է՝ շնորհիվ իր հայրիկի ու մայրիկի սիրո: Եթե ինչ-որ մեկը քննադատում է նման երևույթը, նշանակում է՝ աշխարհը կորցրել է համամասնության զգացումը: Մենք փորձում էինք երեխա ստեղծել արհեստական բեղմնավորման ճանապարհով՝ մինչև Ռոբերտոյի մահը: Եթե իմ ամուսինը ողջ մնար, Միլոն կբեղմնավորվեր ամուսնության օրոք: Ի՞նչ է փոխում Ռոբերտոյի մահը»:Քիմ Քասալան տղաների հետ Ցավոք, Քիմը ևս երկար կյանք չի ունեցել: Նա մահացել է 55 տարեկան հասակում ոսկրերի ու լյարդի քաղցկեղից՝ Անգլիայի Սուրրեե քաղաքի իր տանը: Նրա ավագ որդին՝ Ստեֆանոն, շարունակել է ընտանեկան բիզնեսը: Այժմ Բիլ Էսփրին նկարում է «Love is…»-ի պատմությունները Քիմ կեղծանունով, ինչպես էլ նշված է պայմանագրում, չնայած որ Քիմը վաղուց լքել է այս աշխարհը: Ի դեպ, «Love is»-ի պատկերներով թուրքական ընկերությունը դեռ 90-ականներին սկսել է մաստակի արտադրություն, իսկ այդ մաստակները մեծ տարածում են գտել ԱՊՀ տարածքում, նաև՝ Հայաստանում ու վաճառվում են մինչ օրս: Այնինչ նկարազարդումների հեղինակ Բիլ Էսփրին այդ մասին իմացել է միայն 2008-ին, երբ նրան է զանգահարել մի լրագրող ու հարցրել, թե ինչ կարծիք ունի իր նկարազարդումներով մաստակ թողարկելու վերաբերյալ:

«Love is…»: история создания милых комиксов о любви
Прошло много лет, а мы до сих пор помним аромат и вкус мягкого жевательного кубика. Но вкладыш был даже важнее жвачки, ведь в нем автор делилась с нами своими мыслями о том, что же такое настоящая любовь. Мало кто знает, что все трогательные слова были адресованы мужу художницы. Нежная и трагичная история любви, верности и потери.
Источник: Космо
Комиксы «Love is…» созданы новозеландской художницей-мультипликатором Ким Касали. Когда Ким было 19 лет, она отправилась путешествовать по миру, а спустя шесть лет поселилась в Калифорнии, где познакомилась с итальянцем Роберто Касали.
Она рисовала ему на салфетках короткие сценки с участием пухлой голенькой девочки и такого же мальчика. «Я делала маленькие зарисовки, чтобы выразить, что я чувствую… Это было все равно что вести дневник эмоций, где описано, как развивались мои чувства. Сначала я нарисовала капельку, которая стала девочкой, это должна была быть я. Она испытывала все эти фантастические чувства. Потом я нарисовала другую капельку — мальчика, который был причиной этих чувств».
Ким и Роберто поженились в той же церкви в Новой Зеландии, в которой женились родители Ким. На девушке была корона из маргариток и вуаль — такую же потом она нарисовала своей пузатой героине.
Она вспоминала: «Мой отец умер, когда я была молодой, так что, когда Роберто попросил меня выйти за него замуж, я согласилась, но сказала: “Что бы ты ни делал, не умри на мне”. Он засмеялся и пообещал, что попытается».
Роберто решил продюсировать выход комиксов, и так «Love is…» увидели свет 5 января 1970 года. В комиксе 1974 года мальчик называет девочку Ким, а раньше, в комиксе 1971 года, девочка чертит на песке букву R — первую букву имени Роберто.
Ким никогда не считала себя настоящей художницей. В одном из интервью 1981 года она говорила: «Если бы у меня был выбор, то я стала бы автором романтичных песен. Песни о любви глубоко меня трогают… Но я не умею красиво писать, поэтому мне пришлось выбрать другой способ выразить свои чувства».
Комиксы быстро набирали популярность: их теперь печатали не только в журнале. Они появлялись на футболках, календарях, плакатах, кружках и многом другом.
Персонажи саги «Love is…» проходят разные стадии отношений — от знакомства до супружеской пары и смерти одного из героев.
У героев комиксов, как и у настоящих Роберто и Ким, были дети. Правда, нарисованные дети были мальчик и девочка, а в жизни в 1971 году Ким родила сыновей Стефано и Дарио, когда семья перебралась в Англию. Популярность картинок «Love is…» продолжала расти, и Роберто стал управляющим делами Ким. Для этого была создана корпорация Minikim.
Животные в комиксах тоже есть! Иногда на рисунках появляется собака по имени Самсон, а в другой раз мы видим могилку с именем Фидо на ней — судя по всему, это почивший пес пары. В комиксах 2005 года у пары есть два кота, а в 2009 году девочка плачет над погибшим котиком.
К сожалению, счастье длилось недолго. В 1975 году Роберто диагностировали неизлечимую стадию рака яичек, очень агрессивного. Ким перестала работать над комиксами, чтобы проводить больше времени с любимым. Но совсем бросать комиксы Ким не планировала: она попросила английского аниматора Билла Эспри рисовать комиксы за нее, подписывая ее никнеймом. Именно из-под кисти Билла стали выходить первые цветные комиксы с одетыми персонажами «Love is…», которые переняли художники России, Турции и Украины.
«Следующий год я провела в поисках лекарства, стараясь держать мужа подальше от плохих новостей», — вспоминает Ким.
Роберто прооперировали в 1975 году. «Мы говорили о подарках на Рождество, и я сказала Роберто, что не хочу кольцо с бриллиантом, я хочу еще ребенка». Тогда супруги решили сохранить сперму Роберто на тот случай, если Ким не удастся забеременеть до его смерти.
Роберто Касали умер в возрасте 31 года, в 1976 году, и в комиксах остались только девочка Ким и надгробный камень.
Чудесный ребенок
Через 16 месяцев после смерти Роберто Ким родила ребенка от него, используя замороженную сперму супруга. Хотя вдова получила множество писем поддержки, в религиозной прессе подчеркивали, что она пошла против «религиозной морали».
«Роберто и я очень хотели подарить нашим двум сыновьям братика или сестричку. Теперь, благодаря заботе и терпению врачей, это стало возможно: я получила еще одно напоминание о моем чудесном муже».
Британские газеты нарекли ребенка «чудесным младенцем». На открытке «Love is…» девочка толкает коляску, а подпись гласит: «Рады представить Мило Роберто. Родители: Ким и Роберто (посмертно, посредством искусственного оплодотворения)».
В ответ на критику Ким писала: «Мило здесь благодаря любви его матери и отца. Если кто-то осуждает подобное, это значит, мир потерял чувство пропорции. Мы пытались завести ребенка посредством искусственного оплодотворения до смерти Роберто. Если бы мой муж был жив, Мило был бы зачат в браке. Что меняет смерть Роберто?»
К сожалению, Ким тоже было отведено немного времени. Она умерла в возрасте 55 лет от рака костей и печени у себя дома в Суррее, в Англии. Ее старший сын Стефано продолжил семейный бизнес. И теперь Билл Эспри рисует истории «Love is…» под подписью Ким (по условию договора), несмотря на то что Ким уже нет в живых.