Samsung-ի ղեկավարին կասկածում են հարկերից խուսափելու համար
Հարավային Կորեայի ոստիկանությունը Samsung ընկերությունների խմբի ղեկավար Լի Կուն Հիին կասկածում է հարկերից խուսափելու համար (8,2 միլիարդ վոն՝ 7,5 միլիարդ դոլար), հաղորդում է DW-ն:
Նա նաև կասկածվում է իր աշխատակիցների՝ մոտ 400 միլիարդ վոնի չափով բանկային հաշիվներն օգտագործելու համար:
Yonhap-ի հաղորդմամբ՝ Samsung-ը հրաժարվել է մեկնաբանություններից, ոստիկանությունը ևս դեռևս չի մեկնաբանում այդ տեղեկությունը:
Նշվում է, որ հարավկորեացի իրավապահները քննում են Samsung-ի միջոցների վատնման գործը, որոնք, ենթադրաբար, օգտագործվել են Լիին և նրա ընտանիքի անդամներին պատկանող անշարժ գույքի թարմացման և վերանորոգման վճարման համար:
Samsung-ը՝ Հարավային Կորեայի խոշորագույն բիզնես կայսրությունն, արդեն վաղուց հայտնի է ֆինանսական սկանդալներով: Samsung-ի ղեկավարի որդին՝ Լի Չժե Յոնը՝ կայսրության ժառանգորդն, այս շաբաթ ազատ է արձակվել բանտից այն բանից հետո, երբ վերաքննիչ դատարանը երկու անգամ կրճատել է 5-ամյա ժամկետը, որի համաձայն՝ Լի կրտսերը դատապարտվել էր կաշառակերության համար:
2014թ. սրտի կաթվածից հետ Լի կրտսերը հոսպիտալացվել էր: 2009թ. Լի Կուն Հին դատապարտվել էր հարկերից խուսափելու գործով, սակայն հետագայում ներում ստացել: Այդ ժամանակ ևս գործը կապված էր Լիի կողմից իր վստահելի անձանց բանկային հաշիվների օգտագործման հետ:

Главу Samsung подозревают в уклонении от уплаты налогов
Полиция Южной Кореи подозревает председателя группы компаний Samsung Ли Кун Хи в уклонении от уплаты налогов на сумму 8,2 млрд вон (7,5 млн долларов США), а также в пользовании банковскими счетами сотрудников, на которых содержалось 400 млрд вон. Об этом в четверг, 8 февраля, сообщило информационное агентство Ренхап. Samsung отказался от комментариев, полиция пока тоже не прокомментировала это сообщение.
Южнокорейские правоохранительные органы расследуют дело о растрате средств Samsung, которые предположительно использовались для оплаты ремонта и обновления недвижимости, принадлежащей Ли и членам его семьи.
Samsung - крупнейшую бизнес-империю Южной Кореи - уже давно сотрясает серия финансовых скандалов. Сын председателя Samsung Ли Чжэ Ён - наследник империи - на этой неделе был освобожден из тюрьмы после того, как апелляционный суд вдвое сократилпятилетний срок, к которому Ли-младшего приговорили за взяточничество и коррупцию, и приостановил отбытие им оставшегося срока на четыре года.
Ли-старший госпитализирован после сердечного приступа, от которого он пострадал в 2014 году. В 2009 году Ли Кун Хи был осужден по делу об уклонении от уплаты налогов, но затем помилован. Тогда дело тоже касалось пользования банковскими счетами доверенных лиц из числа сотрудников Samsung.