«ԼՂ խնդիրը մեկ փաստաթղթով մեկընդմիշտ հնարավոր չէ լուծել». Լավրով
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը 2017-ին ռուսական դիվանագիտության կատարած աշխատանքների արդյունքներով հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն անհնար է մեկընդմիշտ լուծել մեկ փաստաթղթով, հաղորդում է ТАСС-ը:
«Մենք՝ ընդհանրացնելով կողմերի բոլոր դիրքորոշումներն, ինտենսիվ ջանքեր ենք գործադրել այդ ճգնաժամի լուծման համար և միաժամանակ փորձել ենք հուշել այն փոխզիջումները, որոնք կարող են հանգեցնել ընդհանուր հայտարարի այն հարցերում, որոնց հարցում կողմերը մինչ այժմ տարբեր դիրքորոշումներ ունեն: Ռուսաստանն այդ հակամարտության կարգավորման համար կոնկրետ ծրագրեր չունի, քանի որ այն կարող են կարգավորել միայն հակամարտության կողմերը: Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն հակամարտության կարգավորման համար բոլոր պայմաններն ստեղծել են»,- ասել է Լավրովը:
Նրա խոսքով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների բոլոր առաջարկները գտնվում են հակամարտող կողմերի մոտ:
«Նրանք գիտեն համանախագահների կարծիքը, սակայն պետք է իրենք լուծեն խնդիրը: Մենք դրական ազդակներ ենք ակնկալում»,- հավելել է ՌԴ արտգործնախարարը:
Նա նաև նշել է, որ այժմ «կարևոր է հավելյալ քայլերի ձեռնարկումը, որպեսզի շփման գծում իրավիճակն առավել հանգիստ լինի, ինչն էլ կօգնի սկսել քաղաքական կարգավորումը»:
«Այդ խնդիրը մեկ փաստաթղթով մեկընդմիշտ հնարավոր չէ լուծել: Անհրաժեշտ է փուլային մոտեցում, որը կարտացոլի համաձայնություններն ու կորոշի Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավորման, այդ թվում՝ ԼՂ կարգավիճակի, շահերից բխող հավեյլալ քնննարկումների հարցով աշխատանքի ուղիները»,- նշել է Լավրովը:

Лавров отметил важность нормализации ситуации на линии соприкосновения в Нагорном Карабахе
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам работы российской дипломатии в 2017 году заявил, что карабахский конфликт нельзя решить в одном документе раз и навсегда.
«Мы предпринимали интенсивные усилия чтобы, обобщив все позиции сторон, постараться вычленить из них совпадающие подходы к тем или иным аспектам этого кризиса и одновременно постараться подсказать те компромиссы , которые могут привести к общему знаменателю в тех вопросах, в которых стороны расходятся до сих пор. У России не может быть конкретных планов по решению конфликта, так как его могут решить только стороны конфликта. Россия, Франция и США делают все для создания условий для решения конфликта», — сказал Сергей лавров во время пресс-конференции.
По его словам, все предложения стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ находятся у сторон конфликта.
«Они знают, что думают сопредседатели, но решать сторонам конфликта. Мы ждем, что позитивные импульсы последуют от обеих стран», — сказал глава МИД России.
По его мнению, сейчас было бы важно предпринять дополнительные шаги, чтобы на линии соприкосновения стало спокойней, что помогло бы переходить к политическому урегулированию.
«Эту проблему в одном документе раз и навсегда не решить. Нужен поэтапный подход, который будет отражать договоренность в отношении того что возможно сейчас и будет определять пути работы над вопросами которые требуют дополнительного обсуждения в интересах достижения окончательного урегулирования включай статус Нагорного Крабаха. Дело за сторонами», — отметил Сергей Лавров.