Իսրայելը՝ Պաղեստինի հետ հակամարտության կարգավորման պայմանների մասին
Երուսաղեմի և ժառանգության հարցերով նախարար Զեև Էլքինը հայտարարել է, որ Պաղեստինի հետ հակամարտությունը կկարգավորվի այն դեպքում, եթե արաբական կողմը հրաժարվի Երուսաղեմի հարցով իր պահանջներից: Այս մասին նա ասել է «Известия» պարբերականի հետ զրույցում:
«Խաղաղ կարգավորում չի լինի, եթե Երուսաղեմն Իսրայելի մայրաքաղաք չլինի: Դեսպանատան տեղափոխումից հրաժարվելը պաղեստինցիների մոտ պատրանք է ստեղծում, որ խաղաղ կարգավորման տարբերակ է հնարավոր, որով Իսրայելը կհրաժարվի մայրաքաղաք Երուսաղեմից: Սակայն Իսրայելի որևէ կառավարություն նման քայլի չի դիմի»,- ասել է Էլքինը:
Նա հավելել է, որ Իսրայելը ուրախ կլինի տեսնել, որ Երուսաղեմում բացվել է ռուսական դիվանագիտական ներկայացուցչություն:
Նշենք, որ վերջին շրջանում արյունալի բախումներ տեղի ունեցան պաղեստիներիների և Իսրայելի բանակի միջև, 50-ից ավելի պաղեստինցի զոհվեց:

В Израиле назвали условие урегулирования конфликта с Палестиной
Министр по делам Иерусалима Зеэв Элькин заявил, что конфликт с Палестиной будет исчерпан только в том случае, если арабская сторона откажется от претензий на Иерусалим. Об этом он сказал в интервью «Известиям».
«Не будет мирного урегулирования, в рамках которого Иерусалим не будет столицей Израиля. Как раз отказ от переноса посольства создает у палестинцев иллюзию, что возможен вариант мирного урегулирования, при котором возможен отказ Израиля от столицы в Иерусалиме. Ни одно израильское правительство на это не пойдет», — сказал Элькин.
Он добавил, что израильская сторона будет рада открытию российской дипмиссии в Иерусалиме. Элькин отметил, что для него есть подходящее место — старинное Русское подворье рядом со Старым городом.
Эскалация конфликта между Израилем и Палестиной произошла после решения США о переносе посольства в Иерусалим. На фоне переноса дипмиссии прошли протесты в секторе Газа, в результате столкновения демонстрантов и армии Израиля погиб 61 палестинец.