ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանի արձագանքը ռուս քաղաքագետների հակահայ ու ազգամիջյան բախումներ հրահրող կոչերին
Կիրակի, 06 մայիսի, 2018 թ., 18:25
Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Վարդան Տողանյանը կոչ է անում Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ ռուսաստանյան լրագրողական և փորձագիտական հանրության պատկերացումների մասին եզրակացություններ չանել՝ մեկ-երկու մարդու «կարծիքից» ելնելով: Նա խստագույնս դատապարտում է Միխայիլ Լեոնտևի և Միխայիլ Յուրևի արտահայտությունները Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ։
Այս մասին ասվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում։
Դեսպան Վարդան Տողանյանը նշել է. «Մի քանի խոսք ռադիո «Կոմսոմոլսկայա պրավդա» եթերում (2018թ. մայիսի 3-ի) «Ռոսնեֆտ» նավթային ընկերության մամուլի քարտուղար Միխայիլ Լեոնտևի արտահայտությունների մասին։
Դժվար է ասել, որքանով է Միխայիլ Լեոնտևն իրավասու ածխաջրածինների և արդյունահանման և իրացման հարցերից, սակայն պատմության և աշխարհաքաղաքականության բնագավառում, և, մասնավորապես, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների ոլոտում, նա ակնհայտորեն դադարել է գլուխ հանել։ Էլ չասած մեր երկրում ձևավորված ներքին քաղաքական իրադրության մասին։
Ի դեպ, Միխայիլ Լեոնտևին ես անձնապես գիտեմ ավելի քան քսան տարի և մի ժամանակ նրան համարել եմ Անդրկովկասի հարցերում բավական տեղեկացված փորձագետ, բայց այն, ինչը դուրս է տվել նա այդ եթերի ընթացքում, կարելի է միայն գնահատել որպես վտանգավոր սադրանք՝ և դրա հետ մեկտեղ բացարձակ անկուլտուրականության ակնհայտ դրսևորումներով։
Ինձ թույլ չեմ տա մեջբերել այդ արտահայտությունները և այդ ձևաչափում կսահմանափակվեմ միայն հարցով. ինչի՞ մասին եք խոսում, Դուք, պարոն մամուլի քարտուղար։
Կցանկանայի վերստին կրկնել, որ Հայաստանում տեղի ունեցողը ներքին քաղաքական երևույթ է, Ռուսաստանի, հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների և հանրապետության արտաքին քաղաքականության վեկտորի փոփոխության մասին այստեղ խոսք չկա։ Դրա վկայությունները բազմաթիվ են։
Այս իրավիճակում մնում է մտածել, որ հենց դա չի բավարարում Միխայիլ Լեոնտևին։ Եվ բացառված չէ, որ նա ունի դրա սեփական դրդապատճառները, որոնք սկզբունքորեն դժվար չէ հասկանալ։
Ցանկացած դեպքում ակնհայտ է մնում մեկ բան. մամուլի քարտուղարի արտահայտություններն, ըստ էության, ոչ այլ ինչ են, քան փորձ սևացնելու Հայաստանը և, եթե կուզեք, ամբողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ, այդ թվում՝ Ռուսաստանում ապրող մեր հայրենակիցների նկատմամբ ատելություն հրահրելու փորձ։
Ես խստագույնս դատապարտում եմ այդ արտահայտությունները, և խնդիրը միայն ձևակերպումների մեջ չէ։ Սակայն, միաժամանակ, ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ ռուսաստանյան լրագրողական և փորձագիտական հանրության պատկերացումների, էլ չասած Հայաստանի համար եղբայրական Ռուսաստանի պաշտոնական դիրքորոշման մասին եզրակացություններ չարժե անել՝ մեկ-երկու մարդու «կարծիքից» ելնելով։
Կոչ եմ անում մեր հայրենակիցներին չենթարկվել այսպես կոչված «փորձագետների» կողմից վերջին օրերին տեղի ունեցող սադրանքներին և տուրք չտալ հայաստանյան իրադարձությունների ֆոնին իրենց PR-ն անելու փորձ ձեռնարկողներին»։

Посол Армении в России самым строгим образом осуждает высказывания Михаила Леонтьева о происходящих в Армении событиях
Воскресенье, 06 Мая, 2018 года, 18:25
Мнение посла Армении в России по поводу высказываний М.Леонтьева в эфире Радио «Комсомольская правда»
Несколько слов по поводу высказываний пресс-секретаря НК «Роснефть» Михаила Леонтьева в эфире Радио «Комсомольская правда» (от 3 мая 2018 года).
Сложно сказать, насколько компетентен Михаил Леонтьев в вопросах добычи и реализации углеводородов, но в истории и геополитике – и, в частности, в отношениях между Арменией и Россией – он явно перестал разбираться. Не говоря уже о внутриполитической ситуации, сложившейся в нашей стране.
Кстати, Михаила Леонтьева я лично знаю более двадцати лет и некогда считал его довольно осведомленным экспертом в вопросах Закавказья, но то, что нагородил он в ходе этого эфира, можно лишь расценивать как опасную провокацию, и к тому же с очевидными проявлениями абсолютного бескультурья.
Не позволю себе цитировать эти высказывания и в этом формате ограничусь лишь вопросом: о чем Вы, г-н пресс-секретарь?
Хотелось бы вновь напомнить, что происходящее в Армении – внутриполитическое явление, о России, армяно-российских союзнических отношениях и смене вектора внешней политики республики здесь и речи нет. Свидетельств тому множество.
В этой ситуации мне остается думать, что именно это и не устраивает Михаила Леонтьева. И не исключено, что у него есть собственные мотивы на это, которые в принципе не трудно понять.
В любом случае очевидным остаётся одно: высказывания г-на пресс-секретаря, по сути, не что иное, как попытка очернить Армению и, если угодно, разжечь ненависть к ней и всему армянскому народу, в том числе и к нашим соотечественникам, проживающим в России.
Я самым строгим образом осуждаю эти высказывания, и проблема не только в формулировках. Но, в тоже время, хочу отметить, что исходя из «мнения» одного или двух, не стоит делать выводы о представлениях российского журналистского и экспертного сообщества о событиях в Армении, не говоря уже об официальной позиции братской для Армении России.
Призываю наших соотечественников не поддаваться имевшим в последние дни место провокациям со стороны так называемых «экспертов» и не потакать пытающихся пропиарить себя на фоне происходящих в Армении событий.