Ըստ գնաճի՝ Հայաստանն առաջինն է նախկին ԽՍՀՄ երկրների շարքում
Բելառուսական «БелаПАН» տեղեկատվական գործակալությունը վերլուծել է ԽՍՀՄ նախկին երկրների ազգային վիճակագրական մարմինների՝ հունվարին սպառողական ապրանքների գնաճի տվյալները, հաղորդում է rusarminfo-ն:
«Առաջին եռյակում են՝ Հայաստան, Ուզբեկստան (2,7-ական %) և Ուկրաինա (1,5%): Բելառուսը զբաղեցրել է 4-րդ տեղը (0,8%): Վրաստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում ինֆլյացիան կազմել է 0,6-ական %, իսկ Մոլդովայում, Տաջիկստանում և Էստոնիայում՝ 0,4-ական %: Լիտվայում և Ռուսաստանում՝ 0,3-ական %»,- հայտնում է «БелаПАН»-ը:
Նշվում է, որ վերլուծության տվյալների համաձայն, գները չեն փոփոխվել Ադրբեջանում և Լատվիայում, իսկ Թուրքմենստանի վերաբերյալ տեղեկություններ չկան:

Армения стала первой по росту цен среди стран бывшего СССР
Белорусское информационное агентство «БелаПАН» провело анализ данных национальных органов статистики в странах бывшего СССР по росту потребительских цен в январе.
«В первой тройке — Армения, Узбекистан (по 2,7%) и Украина (1,5%). Беларусь (0,8%) заняла четвертое место. Ниже, чем в Беларуси, инфляция была в Грузии, Казахстане, Кыргызстане (по 0,6%), Молдове, Таджикистане, Эстонии (по 0,4%), Литве и России (по 0,3%)», — сообщает БелаПАН.
Отмечается, что, по результатам анализа, цены не изменились в Азербайджане и Латвии, а по Туркменистану сведений нет.