Բժիշկները Բուրյաթիի բնակչուհու ստամոքսից 150 հատ մետաղական առարկա են հանել
Ռուսաստանի Բուրյաթիի երկրամասում վիրաբույժները 74-ամյա թոշակառուի ստամոքոսից 150 հատ մետաղական առարկա են հանել՝ մեխեր, հեղյուսներ և մանեկներ, պտուտակներ, ամրանների կտորներ, նաև արծաթյա շղթա: Այս մասին հայտնում է Սեմաշկոյի անվան հանրապետական կլինիկական հիվանդանոցի կայքը: Հենց այստեղ են վիրահատել կնոջը:
Կնոջ ստամոքսում օտարածին նյութերը հայտնաբերել է գոստրոսկոպիա կատարող բժիշկը: «Էնդոսկոպիկ հետազոտության ժամանակ պարզվել է, որ կնոջ կոկորդն ու կերակրափողը հիանալի վիճակում են, բժիշկը շարունակել է հետազոտությունը և հասել ստամոքսին, որտեղ էլ տարօրինակ ու անսպասելի պատկերի է ականատես դարձել»,- ասվում է հայտարարության տեքստում:
Էնդոսկոպի միջոցով կնոջ ստամոքսից 4 հատ մեխ է հանվել, ինչից հետո որոշվել է վիրահատական միջամտություն կատարել: Ռենտգեն հետազոտության ժամանակ բժիշկներն, իրենց խոսքերով, «հսկայական օտարածին օբյեկտ են» հայտանաբերել, որ ստամոքսի վրա անցքեր բացելու սպառնալիք էին առաջացնում:

Врачи нашли в желудке бурятской пенсионерки 150 металлических предметов
В Бурятии хирурги обнаружили и удалили из желудка 74-летней пенсионерки более 150 металлических предметов: гвоздей, гаек, болтов, шурупов, отрезков арматуры, а также серебряную цепочку. Об этом сообщает сайт Республиканской клинической больницы имени Семашко, в которой прооперировали женщину.
Первым на инородные предметы обратил внимание врач, проводивший процедуру гастроскопии. "При эндоскопическом осмотре выяснилось, что горло и пищевод находятся в идеальном состоянии, врач продвинулся дальше и зашел в желудок, где предстала удивительная и совершенно неожиданная картина", — говорится в сообщении.
С помощью эндоскопа удалось удалить четыре гвоздя, после этого было принято решение обратиться к хирургам. Врачи назначили женщине рентген и увидели "громадный инородный объект", создавший угрозу возникновения в желудке сквозных отверстий.
Женщину прооперировали и извлекли металлические предметы. После этого выяснилось, что стенки желудка не повреждены и пациентке больше ничего не угрожает. Ее перевели в отделение реанимации и интенсивной терапии.