Չաթբոթերի հետ զրույցները կարող են օգտագործվել` որպես ապացույց դատարանում
Արհեստական ​​բանականության չաթբոտերի հետ զրույցները կարող են օգտագործվել՝ որպես ապացույց դատական ​​գործերում, գրում է Washington Post-ը։ Ամերիկյան թերթը մեջբերում է 15-ամյա դեռահասի կողմից հարուցված գործը, որը դատական ​​փաստաթղթերում նույնականացվել է՝ որպես RKC, սոցիալական ցանցերի դեմ։ Դեռահասի հայրը որդուն ասել է, որ սոցիալական ցանցերից կախվածության գործը շահելուց հետո կստանա 1 միլիոն դոլար։ Երեխան այս տեղեկատվությունը կիսվել է ChatGPT-ի հետ, և պաշտպանության փաստաբանները հետագայում բացահայտել են չաթբոթի պահանջները։
RKC-ի ընտանիքը 2023 թվականին դատական ​​հայց է ներկայացրել Meta-ի, Snapchat-ի, TikTok-ի և YouTube-ի դեմ։ Դատական ​​հայցում մեղադրող կողմը պնդել է, որ ընկերությունների հավելվածներն են դեռահասի մոտ առաջացրել սոցիալական ցանցերից կախվածության և հոգեկան առողջության հետ կապված երկարատև խնդիրներ։ Ընտանիքը հետագայում հաշտվել է Snap-ի, TikTok-ի և YouTube-ի հետ և հետ է վերցրել Meta-ի դեմ հայցը։ Ընկերությունները հերքում են դեռահասի ընտանիքի մեղադրանքները։
RKC-ն այն ամերիկացիներից մեկն է, որոնց՝ չաթբոթների հետ անձնական զրույցները հրապարակվել են դատարանում։ WP-ի կողմից հրապարակայնորեն հասանելի փաստաթղթերի և լրատվական հաղորդագրությունների վերլուծությունը ցույց է տվել, որ չաթբոթի տվյալներն օգտագործվել են 12 դատական ​​​​գործերում վերջին երկու տարիների ընթացքում։
RKC-ի փաստաբան Մայք Մորգանը նշել է, որ դեռահասի՝ ChatGPT-ում հարցումները «ոչ մի ազդեցություն չեն ունեցել» գործի արդյունքի վրա։
Որոշ դեպքերում արհեստական ​​​​ինտելեկտի ընկերությունները իրենց հարթակների օգտատերերի մասին հայտնել են ՀԴԲ-ին, ինչը հանգեցրել է քրեական հետապնդման և առնվազն մեկ դատապարտման։ Այս գարնանը Հետաքննությունների բյուրոն տեղեկացրել է Ֆլորիդայի Փալմ Բիչ շրջանի ոստիկանությանը OpenAI-ի հաղորդագրության մասին, որը վերաբերում էր օգտատեր Դարեն Չժոուին, ով բազմիցս ChatGPT-ին ասել էր, որ պլանավորում է բռնաբարել և սպանել իր նախկին ընկերուհուն, ինչպես նաև վնասել ինքն իրեն։
Չժոուն ձերբակալվել է և մեղադրվել է հետապնդման և սպառնալիքի մեջ՝ հիմնվելով կնոջը ուղարկված հաղորդագրությունների և չաթբոտի հետ զրույցների վրա։ Նա դատապարտվել է ութ տարվա պայմանական ազատազրկման՝ մեղավոր ճանաչվելուց հետո։
OpenAI-ն հայտարարել է, որ օգտագործում է ծրագրային ապահովում՝ զրույցները վտանգավոր վարքագծի նշանների սկանավորելու և այդ տեղեկատվությունը մոդերատորներին հաղորդելու համար։ Մոդերատորները որոշում են «ուրիշներին վնասելու սպառնալիքների անխուսափելիությունը և հավաստիությունը» և օգտատերերի մասին հաղորդում են իրավապահ մարմիններին։ Ընկերության ներկայացուցիչը հրաժարվել է բացահայտել, թե քանի անգամ է ընկերությունը օգտատերերի մասին հաղորդել ոստիկանությանը։
OpenAI-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ կառավարության և իրավապահ մարմինների կողմից օգտատերերի տվյալների վերաբերյալ հարցումների թիվն արագորեն աճում է։ Անցյալ տարվա երկրորդ կեսին ընկերությունը բացահայտել է ավելի քան 80 հաշիվ, ինչը չորս անգամ ավելի է, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։ Այնուամենայնիվ, քրեական գործերով ի հայտ եկող չաթբոթերի հետ զրույցները հաճախ պայմանավորված են օգտատերերի կամավոր համաձայնությամբ, որ իրավապահ մարմինները մուտք գործեն այս տեղեկատվությանը՝ հարցաքննության ժամանակ կամ ձերբակալությունից հետո ստուգելով իրենց սմարթֆոնները, բացատրել է Քրեական պաշտպանության փաստաբանների ազգային ասոցիացիայի Չորրորդ փոփոխության կենտրոնի դատական ​​​​գործերի տնօրեն Մայքլ Փրայսը։
Քաղաքացիական դատավարություններում չաթբոթերի հետ զրույցները կարող են հավաքագրվել հայտնաբերման ժամանակ, ինչը թույլ է տալիս լայնածավալ որոնումներ կատարել գործին ներգրավված անձանց սարքերում։
Ըստ OpenAI-ի գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանի, չաթբոթերի հետ հաղորդակցությունները պետք է ստանան հատուկ իրավական պաշտպանություն՝ նման այն պաշտպանությանը, որը տրամադրվում է հաճախորդների՝ իրենց փաստաբանների հետ փոխազդեցություններին։ Ալթմանը կարծում է, որ պաշտպանության այս մակարդակը պետք է կիրառվի զգայուն հարցերի, ինչպիսին է բժշկական տեղեկատվությունը, նկատմամբ: Այնուամենայնիվ, չաթբոթերի հետ զրույցները ներկայում չեն պաշտպանվում նման մեխանիզմներով: Չկարգավորված միջավայրում խիստ անհավանական է, որ որևէ դատարան չաթբոթի հետ շփումները կճանաչի՝ որպես գաղտնի, ասել է Հարավային մեթոդիստական ​​համալսարանի իրավագիտության պրոֆեսոր Լաուրա Աբելսոնը:

Разговоры с чат‑ботами на искусственном интеллекте могут стать доказательством в судебных разбирательствах, пишет Washington Post. Американская газета ссылается на дело 15-летнего подростка, фигурирующего в судебных документах как RKC, против платформ социальных сетей. Отец несовершеннолетнего рассказал сыну, что он получит $1 млн после победы в деле о зависимости от соцсетей. Ребёнок поделился этим с ChatGPT, а позже запросы чат‑боту обнародовали адвокаты защиты.
Семья RKC подала иск против Meta*, Snapchat, TikTok и YouTube в 2023 году. В иске сторона обвинения утверждала, что приложения компаний стали причиной многолетней зависимости подростка от соцсетей и проблем с психическим здоровьем. Позже семья заключила соглашение со Snap, TikTok и YouTube, а также отозвала иск против Meta. Компании отрицают обвинения семьи несовершеннолетнего.
RKC — один из растущего числа американцев, чьи личные разговоры с чат‑ботами стали достоянием общественности в суде. WP провела анализ общедоступных документов и новостных сообщений, который показал, что данные из чат‑ботов были использованы в 12 судебных разбирательствах за последние два года.
Адвокат RKC Майк Морган заявил, что запросы подростка в ChatGPT “не имели никакого отношения” к разрешению дела.
В некоторых случаях компании в сфере ИИ сообщали ФБР о пользователях своих платформ, что приводило к уголовному преследования и минимум одному обвинительному приговору. Весной этого года бюро расследований предупредило полицию округа Палм‑Бич во Флориде об обращении OpenAI по поводу пользователя Даррена Чжоу, который неоднократно рассказывал ChatGPT о планах изнасиловать и убить свою бывшую девушку, а также причинить вред себе.
Чжоу арестовали и обвинили в преследовании и угрозах на основании отправленных сообщений девушке и разговорах с чат‑ботом. Мужчину приговорили к восьми годам условного заключения после того, как он признал вину.
OpenAI рассказала об использовании программного обеспечения для сканирования переписок на предмет признаков опасного поведения и передачи этих сведений модераторам. Последние определяют «неминуемость и реальность угроз причинения вреда другим», сообщая о пользователях правоохранительным органам. Представитель компании отказался раскрыть, сколько раз компания сообщала о пользователях в полицию.
Информация OpenAI показывает, что число запросов от государственных и правоохранительных органов на предоставление пользовательских данных быстро растёт. Во второй половине прошлого года компания раскрыла свыше 80 аккаунтов, что более чем в четыре раза превышает показатель за аналогичный период предыдущего года. Однако всплывающие в уголовных делах разговоры с чат‑ботами часто связаны с тем, что пользователи сами разрешают правоохранителям получить доступ к этой информации путём осмотра смартфона во время допроса или после ареста, объяснил директор по судебным делам Центра по защите Четвёртой поправки в составе Национальной ассоциации адвокатов по уголовным делам США Майкл Прайс. Так было в случае Райана Шефера, задержанного за вандализм на парковке Университета штата Миссури.
В гражданских судебных процессах разговоры с чат‑ботом могут быть собраны в ходе процесса раскрытия доказательств, что позволяет проводить масштабный поиск по устройствам лиц, участвующих в деле.
По словам генерального директора OpenAI Сэма Альтмана, общение с чат‑ботами должно получать особую правовую защиту, аналогичную той, что предоставляется при взаимодействии клиентов с их адвокатами. Альтман считает, что такой уровень защиты должен применяться к деликатным вопросам, таким как медицинская информация. Однако в настоящее время диалоги с чат‑ботами не защищены подобными механизмами. В нерегулируемой среде крайне маловероятно, что какой‑либо суд признает общение с чат‑ботом конфиденциальными, заявила профессор права в Южном методистском университете Лора Абельсон.