«Ղրղզստանի տարածքը պետական սահմանի հստակեցումից հետո գերազանցել է 200 հազար քառ. կմ-ը»․ Ժապարով
Հարևան երկրների հետ պետական սահմանի հստակեցումից հետո Ղրղզստանի տարածքն ավելացել է 15 հազար 572 հեկտարով։ Այս մասին հայտարարել է Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը։
«Մինչև 2020 թվականը Ղրղզստանի ընդհանուր տարածքը կազմում էր 199,9 հազար քառ. կմ կամ 19 մլն 994 հազար հեկտար։ Հարևան երկրների հետ պետական սահմանի հստակեցումից հետո մեր երկրի տարածքն ավելացել է 15 572 հեկտարով, և այժմ Ղրղզստանի տարածքը կազմում է 20 մլն 9 հազար 572 հեկտար (կամ՝ 200 հազար 95,72 քառ. կմ)», — ասվում է նախագահի ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։
Ղրղզստանը նախորդ տարի վերջնականապես կարգավորել է հարևանների հետ տարածքային վեճերը՝ պայմանագիր կնքելով Տաջիկստանի հետ՝ Ղրղզստանին սահմանակից վերջին հանրապետության, որի հետ սահմանին դեռևս պահպանվում էին վիճելի հատվածներ։ Մի քանի օր առաջ երկրները սահմանազատման գծի վրա սկսել են տեղադրել առաջին սահմանային սյուները։

Вторник, 21 Июля, 2026 года, 18:22
После уточнения госграницы с соседними странами территория Кыргызстана увеличилась на 15 тыс. 572 га. Об этом заявил президент Кыргызстана Садыр Жапаров.
"До 2020 года общая площадь Кыргызстана составляла 199,9 тыс. кв. м, или 19 млн 994 тыс. га. После уточнения государственной границы с соседними странами территория нашей страны увеличилась на 15 572 га, и на сегодняшний день площадь Кыргызстана составляет 20 миллионов 9 тысяч 572 га (или 200 095,72 квадратных километров)", - говорится в публикации президента в Facebook․
Кыргызстан (КР) окончательно урегулировал территориальные споры с соседями в прошлом году, заключив договор с Таджикистаном - последней с КР сопредельной республикой, на границе с которой сохранялись спорные участки. Несколько дней назад страны начали установку на линии раздела первых пограничных столбов с цветовой маркировкой и гербовыми знаками.