Մեծ Բրիտանիան ներում է շնորհել երկրում մահապատժի ենթարկված վերջին կնոջը
Մեծ Բրիտանիան ներում է շնորհել Ռութ Էլիսին, որը մահապատժի էր ենթարկվել 1955 թվականին։ Նա համարվում է երկրում կախաղան բարձրացված վերջին կինը, ըստ The Guardian-ի։
28-ամյա Ռութ Էլիսը մեղավոր էր ճանաչվել իր սիրեցյալ Դեյվիդ Բլեյքլիի սպանության համար, որին նա ճանաչում էր երկու տարի։ Նրա թոռները դիմել էին ներման համար։ Նրանք նշել էին, որ նրա գործողությունները պայմանավորված էին ընտանեկան բռնությամբ, տրավմայով և այնպիսի հանգամանքներով, որոնք դատարանը բավարար չափով հաշվի չէր առել։
Ռութ Էլիսը երկու երեխաների միայնակ մայր էր։ Դատավարության ժամանակ նա ներկայացվել էր՝ որպես սառնասիրտ մարդասպան, բայց ավելի ուշ պարզվել էր, որ նա Բլեյքլիի կողմից ֆիզիկական և հուզական բռնության զոհ էր դարձել։ Նա հրապարակայնորեն հարձակվել էր կնոջ վրա, նետել նրան աստիճաններից ներքև և սպառնացել էր սպանել։ Դատավարության ընթացքում դատավորը խորհուրդ էր տվել ժյուրիին չընդունել այն պաշտպանությունը, որ «իր սիրեցյալը վատ է վերաբերվել իրեն»։ Եթե գործը քննվեր այսօր, ժյուրիին կարող էին ներկայացվել ապացույցներ, որոնք վկայում էին վերահսկողության կորստի և պատասխանատվության նվազման մասին։ Սա կարող էր նվազեցնել պատիժը մինչև ցմահ ազատազրկում։
Կնոջ թոռնուհին՝ Լորա Էնսթոնը, նշել է, որ ներումը չի չեղարկում 71 տարի առաջ տեղի ունեցածը։ «Այնուամենայնիվ, այն պաշտոնապես և վերջնականապես հաստատում է, որ Ռութը չպետք է մահապատժի ենթարկվեր, որ արդարադատության համակարգը նրան հիասթափեցրել է։ Դա շատ բան է նշանակում մեր ընտանիքի համար», - հավելել է նա։

В Великобритании помиловали последнюю казнённую в стране женщину
В Великобритании помиловали Рут Эллис, которую казнили в 1955 году. Она считается последней повешенной женщиной в стране, пишет The Guardian.
28-летнюю Рут Эллис признали виновной в убийстве возлюбленного — Дэвида Блейкли, с которым она была знакома два года. Помиловать женщину попросили её внуки. Они заявили, что её действия были обусловлены домашним насилием, травмой и обстоятельствам, которые суд не учёл должным образом.
Рут Эллис одна воспитывала двоих детей. На суде её представили хладнокровной убийцей, но позже выяснилось, что она была жертвой физического и эмоционального насилия со стороны Блейкли. Он нападал на женщину в общественном месте, сбрасывал её с лестницы, угрожал убийством. Судья при рассмотрении дела рекомендовал присяжным не принимать как довод в защиту, что «её любовник плохо с ней обращался». Если бы дело рассматривалось сейчас, то присяжным могли быть предоставлены доводы, указывающие на потерю контроля и ограниченную вменяемость. Это могло смягчить приговор до пожизненного заключения.
Внучка женщины Лаура Энстон отметила, что помилование не отменило случившегося 71 год назад. «Однако оно официально и окончательно утверждает, что Рут не должны были казнить, что её подвела система правосудия. Это много значит для нашей семьи», — добавила она.